Bratislavský městský dopravce vypsal tendr na nové autobusy

Bratislavský městský dopravce vypsal tendr na nové autobusy

23.8. - Bratislavský městský dopravní podnik (DPB) vypsal tendr na dodávku osmi desítek nových autobusů, kterými nahradí starší vozidla. V soutěži, která je jednou z největších svého druhu za poslední roky, na rozdíl od minulosti nebude jediným kritériem cena, informoval DPB. V minulosti do Bratislavy dodávaly nové autobusy i čeští výrobci.

DPB plánuje koupit 81 velkokapacitních kloubových autobusů různých typů a také čtyři menší autobusy. Hodnotu zakázky, kterou dopravce rozdělil do několika částí, odhadl na 27,7 milionu EUR (715 milionů Kč). Hlavním kritériem při výběru vítěze tendru bude sice cena, DPB ale zohlední také přepravní kapacitu vozidel a provozní náklady z hlediska spotřeby pohonných hmot.

„Oslovili jsme všechny výrobce autobusů se zastoupením na česko-slovenském trhu. Na základě cenového průzkumu nám bylo potvrzeno, že podmínky stanovené v technické specifikaci pro rozhodující část zakázky, což je 70 kloubových vozidel, dokáže splnit minimálně šest uchazečů z celoevropského trhu," uvedl předseda představenstva DPB Martin Rybanský.

Nové autobusy budou nízkopodlažní, plně klimatizované a vybavené informačním systémem, jakož i vnitřním a vnějším kamerovým systémem.

Zlepšení kvality městské hromadné dopravy slíbilo stávající vedení slovenské metropole i v souvislosti s připravovaným zavedením nové parkovací politiky v Bratislavě, která počítá se zpoplatněním parkování v městských částech při zvýhodnění lidí s trvalým pobytem ve městě.

Odbory v DPB chystají podle slovenských medií na začátek školního roku tříhodinovou výstražnou stávku, kterou chtějí upozornit kromě jiného na údajně nevyhovující pracovní podmínky řidičů. Protest by se měl uskutečnit před ranní dopravní špičkou.

Předloni DPB podepsal s českou společností SOR Libchavy smlouvy na nákup 60 nových autobusů a 18 elektrobusů v hodnotě přes 27 milionů EUR (696 milionů Kč). SOR Libchavy tehdy uspěla v tendrech DPB, který dříve modernizoval i vozový park trolejbusů a tramvají. Tyto zakázky v přepočtu za několik miliard Kč získala plzeňská Škoda Transportation a její dceřiná firma Škoda Electric.

(čtk)

Ilustrační foto: Wikimedia

spinner