Autobusový tendr hradeckého kraje pokračuje, ÚOHS zastavil řízení

Autobusový tendr hradeckého kraje pokračuje, ÚOHS zastavil řízení

16.7. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení ve věci tendru Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce pro roky 2020 až 2030. Včera o tom informovalo hejtmanství. Tendr, v němž již bylo vybráno všech osm vítězů pro jednotlivé oblasti, tak může pokračovat. Soutěž na zajištění autobusové dopravy má celkovou odhadovanou cenu 7,7 miliardy Kč a je finančně největší v historii kraje.

Správní řízení vedl ÚOHS od 10. června na podnět společnosti Autobusová doprava Podbořany. "Dnes jsme obdrželi vyjádření ÚOHS. Zmíněný dopravce vzal totiž svou žádost o přezkoumání zpět a to byl důvod pro zastavení správního řízení," uvedl včera náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček. Při trvajícím správním řízení nemohl hraj ve lhůtě 60 dnů od zahájení řízení podepsat s vítězi smlouvy.

V následujících dnech bude rada kraje na svých zasedání jednat o vypořádání námitek, které obdržela od dalších účastníků soutěže. Tři firmy kraj ze soutěže vyloučil.

Vítěze v jednotlivých oblastech vybrala rada kraje v minulých týdnech. Tři oblasti vyhrála společnost BusLine KHK. Tři oblasti má i sdružení Transdev Morava a Audis Bus. Zbylé dvě bude obsluhovat sdružení společností CDS Náchod a P-Transport a sama společnost CDS Náchod. Nyní pro kraj autobusovou dopravu zajišťuje 11 společností. Nově by se na autobusové dopravě mělo podílet pět firem.

Královéhradecký kraj tendr na dopravce pro zajištění dotované linkové dopravy vypsal loni na konci října, nabídky firmy podaly v polovině května. Zakázka je rozdělena na osm oblastí, přičemž zajištění dopravy má přesah i na území sousedních krajů.

Kraj předpokládá, že po vyhodnocení tendru budou mít vítězné firmy na přípravu zahájení dopravy zhruba rok. Vlastní plnění zakázky by mělo začít od změny jízdních řádů v září 2020. Rozsah výkonu dopravy kraj stanovil na 18,4 milionu autobusových kilometrů ročně. Zakázka počítá s nasazením 248 autobusů.

Výsledky soutěže na autobusové dopravce v Královéhradeckém kraji v letech 2020 až 2030:

Oblast                     Vítězná nabídka

Broumovsko   sdružení CDS Náchod a P-Transport

Královédvorsko   BusLine KHK

Královéhradecko   BusLine KHK

Jičínsko   BusLine KHK

Náchodsko   CDS Náchod

Novoměstsko   Konsorcium - Novoměstsko (Transdev Morava a Audis Bus)

Rychnovsko   Konsorcium - Rychnovsko (Transdev Morava a Audis Bus)

Trutnovsko   Konsorcium - Trutnovsko (Transdev Morava a Audis Bus)

(čtk)

Foto: KHK

spinner