​Autobusoví dopravci: Zvýšení spotřební daně z nafty naši činnost neohrozí

​Autobusoví dopravci: Zvýšení spotřební daně z nafty naši činnost neohrozí

8.5. - Autobusoví dopravci se neobávají, že by zvýšení spotřební daně z nafty ohrozilo jejich činnost. Věděli, že je to dočasné řešení a zahrnuli to do svých hospodářských plánů. Ministr dopravy Martin Kupka ve čtvrtek oznámil, že od poloviny roku skončí státní dotace nafty, která měla trvat do konce roku. Vláda rozhodla o návratu spotřební daně z nafty na původní hodnotu 9,95 koruny za litr, v současnosti je daň o 1,50 koruny na litr nižší.

"Věděli jsme, že toto opatření nebude mít trvalý charakter, počítali jsme s tím, že se spotřební daň vrátí zpět, jen jsme nevěděli kdy," uvedla mluvčí Sdružení dopravních podniků ČR Linda Hailichová. Dodala, že dopravní podniky s touto variantou počítaly ve svých finančních plánech. Jízdenky proto podle Hailichové nezdraží.

Šéf RegioJetu Radim Jančura se nebojí toho, že by změna spotřební daně z nafty ohrozila provozuschopnost společnosti. "Je to správný krok. Bylo to dočasné řešení, za což za dopravce a občany děkujeme," dodal.

Ani autobusový dopravce Arriva se neobává, že by měla změna negativní dopad na jeho služby. "Pokud cena nafty opět neporoste," uvedl mluvčí společnosti Jan Holub.

Podle analytiků může zvýšení sazby spotřební daně zdražit litr nafty až o 1,80 koruny. Záležet ovšem bude na konkurenčním chování čerpacích stanic. Zvýšená sazba se podle analytiků ovšem do cen projeví na rozdíl od loňského zlevnění okamžitě po začátku účinnosti. Čtvrteční rozhodnutí vlády odborníci hodnotí jako logické.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner