Velká poptávka po průmyslových nemovitostech v Česku pokračuje

Velká poptávka po průmyslových nemovitostech v Česku pokračuje

Velmi nízká míra neobsazenosti a vysoká poptávka po volných prostorách. To jsou charakteristické rysy prvního pololetí na trhu s průmyslovými nemovitostmi v České republice. Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu přitom na domácím trhu vzrostla během prvních šesti měsíců letošního roku na 7,37 milionu m2, přičemž ve druhém čtvrtletí bylo dokončeno zhruba 170 700 m2 nových skladových a výrobních prostor. Vyplývá to z dat Industrial Research Fora i nejnovější analýzy trhu průmyslových realit společnosti CBRE.

Na konci prvního pololetí letošního roku dosáhl podíl volné průmyslové plochy v České republice 3,7 procenta, což představovalo čtvrtletní pokles o 52 bazických bodů. Míra neobsazenosti v Praze poklesla na 2,7 procenta, naopak největší podíl neobsazené plochy vykazuje Olomoucký kraj (13,5 %). Celkově je v současné době na trhu podle údajů Industrial Research Fora připraveno k okamžitému nastěhování 274 300 m2 moderních průmyslových prostor.

I ve druhém čtvrtletí letošního roku byl trh pod silným tlakem poptávky. Pronajato a předáno k užívání nebo sjednán předpronájem (take-up) bylo podle analýzy společnosti CBRE 220 tisíc m2, což je o 14,3% víc než v prvním čtvrtletí le tošního roku. Celková aktivita na trhu za první a druhé čtvrtletí přitom vzrostla o 15 patnáct ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Údaje Industrial Research Fora uvádějí, že podíl renegociací činil ve druhém čtvrtletí 30 procent z celkové realizované poptávky.

„Bezmála polovina poptávky ve druhém čtvrtletí roku 2018 po pronájmech velkých průmyslových prostor, přesněji 44%, připadá na výrobní podniky, a to navzdory rekordně nízké úrovni nezaměstnanosti. Česko podle všeho zůstává atraktivním místem pro výrobu, nejspíše i proto, že rozdíl v tuzemských mzdách a platech v Německu se ve výrobní sféře od roku 2008 zásadně nezměnil. Řada podniků navíc využívá přesunu výrobních kapacit ke zvýšení míry automatizace a náhradě lidských pracovníků stroji,“ řekl Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics v CBRE.

Scházejí hlavně velké budovy

Přestože na trhu ve druhém čtvrtletí přibylo 170 tisíc m2 komerčních průmyslových prostor (celkově je v ČR k dispozici 7,4 milionu m2), je to o pětinu méně než v prvním čtvrtletí. Navíc scházejí zejména velké budovy nabízející přes 10 tisíc m2 – takových je v současné době v Česku jen sedm. Většina (přibližně 60 procent) prostor ve výstavbě má své uživatele ještě před dokončením. Tuto skutečnost potvrdila i největší transakce uzavřená ve druhém čtvrtletí: předpronájemní smlouva na 24 700 m2, kterou uzavřela logistická společnost Europe Huajie Development v Panattoni Prague Airport II. „Hala společnosti Huajie je nejvýznamnější novou transakcí, kterou se nám podařilo v tomto pololetí uzavřít na českém trhu. V posledních letech se hodně mluvilo o miliardových čínských investicích v Česku. Často však zůstalo pouze u slov. Velmi mě těší, že v Pavlově jsme tento projekt dotáhli až k činu,“ řekl generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko Pavel Sovička.

V návaznosti na podpis nájemní smlouvy se developer navíc rozhodl pokračovat v úspěšné výstavbě u Pavlova na západě Prahy. Dokončovanou budovu Huajie plánuje rozšířit o dalších 21 000 m2 a vznikne tak největší letos budovaná průmyslová budova na pronájem na Praze-západ.

Největší renegociace v letošním prvním pololetí uzavřela nezveřejněná distribuční společnost, která si najímá prostory o celkové velikosti 13 400 m2 v Prologis Park Prague-Jirny.

Tuto skutečnost potvrdila i největší transakce uzavřená ve druhém čtvrtletí: předpronájemní smlouva na 24 700 m2, kterou uzavřela logistická společnost Europe Huajie Development v Panattoni Prague Airport II. „Hala společnosti Huajie je nejvýznamnější novou transakcí, kterou se nám podařilo v tomto pololetí uzavřít na českém trhu.

https://www.cbreproperties.cz/cs/sklady/panattoni-...

(mna)

Foto: Prologis

spinner