V Pavlově vzniklo další logistické centrum firmy Panalpina

V Pavlově vzniklo další logistické centrum firmy Panalpina

15.5. - V Pavlově na Kladensku vzniklo druhé logistické centrum švýcarské logistické společnosti Panalpina. Využije jej převážně výrobce automobilových komponent Mahle jako hlavní logistický uzel pro zásobování východní Evropy a Německa. Včera oficiálně začal jeho provoz. Jde o druhou budovu Panalpiny v Pavlově, první byla dostavěna v roce 2017. Aktuální investice dosáhla téměř půl miliardy Kč.

"Pro Panalpinu reprezentuje aktuální projekt v Panattoni Parku Prague Airport II největší logistickou investici v České republice," uvedl ředitel společnosti Panalpina pro Českou republiku a Slovensko Robert Sgariboldi. Lokalita u Pavlova leží poblíž pražského letiště, přímo u karlovarské dálnice D6. Sídlí zde také centrum logistické společnosti DSV. Na konci roku budou akcionáři podle Roberta Sgariboldiho rozhodovat o případné fúzi DSV a Panalpiny.

Zvláštností budovy je možnost distribuce zboží metodou just-in-time, která zajišťuje, aby díly i materiál byly k dispozici přesně ve chvíli, kdy mají být použity ve výrobním procesu. Šetří se tak dopravní i skladovací náklady, zmenšují se skladovací plochy a metoda také využívá efektivně přepravní kapacity, což mimo jiné snižuje emise. Systém využívá drtivá většina subdodavatelů autodílů při dodávání do automobilek.

Přibližně polovina zboží není ve skladu v Pavlově déle než 48 hodin, asi desetina odchází ještě ve stejný den, kdy je do skladu přijata. Denně jím projde kolem 2500 palet, během května má jejich počet vzrůst na 3000. Nyní je v provozu zhruba 14 000 m² skladu z celkem 21 000 m². Panalpina předpokládá další provozní rozvoj, zatím není jasné, zda ve spolupráci s Mahle či s dalšími klienty.

Panattoni Europe také nechala postavit distribuční centrum americké společnosti Amazon v nedaleké Dobrovízi, patří mezi největší evropské logistické developery.

Mahle má 80 000 zaměstnanců ve 32 státech, vyrábí například klimatizační jednotky pro osobní i nákladní vozy.

(čtk)

Foto: Panalpina

spinner