Nové trendy posouvají Průmysl 4.0 na vyšší úroveň

Nové trendy posouvají Průmysl 4.0 na vyšší úroveň

V každém výrobním závodě se v budoucnu propojí dva klíčové faktory: lidé a stroje. Pro dosažení optimálních výsledků bude nutné využít předností, které nabízí digitální integrace.

„Integrace automatizačních technologií, IT platforem a strojového učení posunou Průmysl 4.0 na vyšší úroveň,“ uvedl Jochen Köckler, předseda představenstva německé společnosti Deutsche Messe, a pozval všechny zájemce na prestižní veletrh Hannover Messe a veletrh intralogistiky CeMAT 2018, které se konají souběžně na hannoverském výstavišti od 23. do 27. dubna. Obě akce umožní návštěvníkům z celého světa zažít nové formy průmyslové produkce a spolupráce vytvořené díky digitálnímu propojení. Bude možné se přesvědčit na vlastní oči, jak lze posílit produktivitu, zvýšit efektivitu, snížit náklady, zajistit nová perspektivní pracovní místa i zažít nové modely obchodní spolupráce.

Průmyslové odvětví prochází rychlými změnami. Výrobní technologie musejí být stále efektivnější. IT platformy se stávají nejen realitou, ale jsou mnohem dostupnější než dříve. Nezanedbatelné počty subdodavatelů jsou přímo zapojeny do digitální architektury zastřešujícího výrobce a jeho logistických procesů. Rostou možnosti strojového učení, stále více robotů a strojů činí autonomní rozhodnutí. Hannover Messe 2018 je ideálním místem pro seznámení se s nejnovějšími trendy v Průmyslu 4.0. „Přední světoví výrobci automatizačních technologií, dodavatelé robotických řešení, firmy z globální IT branže – se všemi se můžete setkat přímo na místě,“ řekl Jochen Köckler.

Digitalizace patří mezi klíčové faktory úspěchu v logistice již nyní. Největší výzvou je zvládnutí vysoce komplexních procesů v rámci zásobovacích řetězců. Obrovskou pozornost přitahuje propojení poskytovatelů logistických služeb a online obchodů. „Zákazník je králem – očekává nabídku z celého světa a chce ji hned,“ popsal Jochen Köckler situaci na trhu. Internetové obchody s automatizací expedice teprve začínají, přitom budoucnost celého segmentu spočívá právě v rozšíření automatizovaných skladů, kde veškeré procedury provádějí robotizované systémy.

Podobná situace ovšem panuje také ve výrobě, kde se produkce i logistické procesy stále více propojují díky inteligentním technologiím. Svatým grálem se stává zvyšování efektivity a flexibility při nižších nákladech. Na veletrhu intralogistiky CeMAT 2018, který se koná souběžně s Hannover Messe 2018, budou k vidění nejnovější trendy na poli Logistiky 4.0.

Digitalizace rovněž ovlivňuje energetický průmysl. Hannover Messe ve své energetické sekci představí úsporná řešení i opatření, která napomáhají ochraně životního prostředí. Nepsaným mottem je přechod k trvale udržitelným energetickým systémům.

„Všichni mluví o elektrických autech. Ve skutečnosti však naše elektrická přenosová soustava zdaleka není připravena na zvládnutí masivního nástupu elektrovozů. Elektrické sítě čeká v budoucnu vyšší zátěž ve špičkách, než je obvyklé nyní. Elektromobilita také nebude stoprocentně ekologická, pokud nedokážeme plně zajistit, aby dodávaná elektrická energie pocházela z obnovitelných zdrojů. Energetické společnosti i městské samosprávy prezentují nasazení elektrický poháněných vozidel jako dominantní trend a chystají rozsáhlé investice do příslušné infrastruktury. Je snahou zajistit dostatečně širokou síť dobíjecích stanic, vylepšit distribuci elektřiny a stavět přenosové superdálnice. Toto vše ale stojí a padá s digitální integrací. Náhled do budoucnosti najdete v příslušné sekci Hannover Messe.

(red)

Foto: Hannover Messe

spinner