Logistický indikátor v Německu nevzbuzuje přílišný optimismus

Logistický indikátor v Německu nevzbuzuje přílišný optimismus

16.12. - V aktuálním čtvrtletí (grafika ukazuje měsíce říjen a listopad) je obchod pro německé logistiky a dopravce zatím výrazně horší než průměr za tři měsíce předtím. Obchodní situace je sice ještě často hodnocena jako dobrá, ale mnohem méně obvykle než dříve. Navíc narostla skepse, jak ukazují průzkumy institutu Ifo pro logistický ukazatel Bundesvereinigung Logistik (BVL). Signály však nadále ukazují na nárůst počtu zaměstnanců.

„Koneckonců: celkové podnikatelské klima v logistice je o několik bodů lepší než na přelomu roku 2020 až 2021,“ komentoval výsledky prof. Thomas Wimmer, předseda představenstva BVL a dodal: „Ale před dvanácti měsíci jsme doufali, že po bolestivých blokádách a zahájení očkování se věci budou neustále zlepšovat. Realitou jsou v tuto chvíli dramaticky rostoucí ceny, klesající zásoby v průmyslu a obchodu, zmenšování nevyřízených objednávek u poskytovatelů logistických služeb – při stále stabilní personální situaci.“

Spokojenost se situací u poskytovatelů logistických služeb v Německu znatelně klesla. To také vedlo k poklesu podnikatelského klimatu. Malá většina společností je přesvědčena o nadcházejících šesti měsících. Personální plány však byly mírně upraveny směrem nahoru. Navíc naprostá většina společností zvažuje zvýšení cen. Subindex cenového plánování dosáhl v listopadu dokonce rekordní úrovně a byl tak nad předchozím maximem z července 2018.

Obchodní klima se také ochladilo na straně odesílatelů. Zásoby hotových výrobků jsou stále příliš nízké. Problémy s obstaráváním předproduktů a surovin pro průmysl neklesají – problémy s dodávkami však nyní stále častěji hlásí i obchod. Podle průzkumů Ifo se neočekává, že by se situace do léta 2022 uklidnila. Nejnižší úrovně od zahájení šetření v roce 2005 dosáhl index zásob v říjnu.

Celkový grafdílčí graf

SSL ČR

Grafy: DVZ

spinner