Letošní LOG-IN nabídl řadu témat k diskusi i ocenění pro nejlepší logistické inovace roku

Letošní LOG-IN nabídl řadu témat k diskusi i ocenění pro nejlepší logistické inovace roku

20.11. - Celodenní program tvořený případovými studiemi, inovacemi a panelovými diskusemi na aktuální témata ze světa logistiky i ekonomiky. A také premiérový Galavečer logistické inovace včetně udílení cen za nejlepší inovační počiny. Jubilejního 15. ročníku fóra LOG-IN se v říjnu v Kongresovém centru ČNB v Praze zúčastnilo více než 220 logistických odborníků a manažerů.

Firemní struktura vstřícná inovacím. Tak zněl název inspirativní úvodní řeči Daniela France ze společnosti Google. Přednášející zmínil, že cenou za robustní firemní organizaci bývá zatuhlost vůči inovacím a zpomalení rozhodování. Neblahému vývoji některé firmy předcházejí vnesením nových prvků do fungování společnosti. Ty připomínají třeba chování přírodních ekosystémů nebo rozsáhlých komunitních projektů. „Lidem nejde nařídit, aby byli inovativní. To nefunguje,“ upozornil Daniel Franc. Nepřeberným zdrojem inovací jsou vnitřní zdroje, ale zaměstnanci k tomu musí dostat důvěru a prostor.

Druhým řečníkem fóra LOG-IN byl David Holman ze ŠKODA AUTO Vysoká škola. Jeho přednáška, zajímavá nejen pro zástupce odvětví automotive, názorně ukázala, že celostní systémové myšlení definuje optimální výkon jednotlivých částí a interakcí na základě sledování účelu zkoumaného systému. Účelem není zisk (případně minimální náklady), ale spokojený zákazník. Zisk je generován spokojenými zákazníky, ne naopak. Prostřednictvím případové studie David Holman popsal využití integrovaného kanbanového systému ve firmě.

O umělé inteligenci i udržitelném developmentu

Následně na pódiu exceloval Michal Pěchouček z Centra umělé inteligence. Posluchače zaujal přednáškou na téma „Vertikální full-stack umělé inteligence: jak změní způsob, jakým žijeme“. Mluvil o praktických důsledcích rozvoje umělé inteligence, o tom, nakolik mění aktuální podnikání a způsob, jímž lidé žijí a vytvářejí hodnoty. Svá tvrzení podpořil demonstrací vývoje v oblasti výzkumu a technologického rozvoje, který byl realizován na ČVUT.

Dopolední program fóra završila panelová diskuse zaměřená na trendy v oblasti industriálního developmentu. O trvalé udržitelnosti ve skladové logistice ze tří pohledů – lokalita, lidé a technické vybavení – debatovali Jakub Holec ze společnosti 108 AGENCY, Josef Hajkr ze SHINE Consulting, Jakub Kodr z CTP a Pavel Sovička z Panattoni Europe. Konkrétně mluvili o rozhodování, zda stavět na „zelené louce“, nebo využít brownfieldy, i o možnostech jak při dnešním nedostatku pracovní síly podpořit v průmyslových parcích nábor nových zaměstnanců.

Hodinovou přestávku na oběd pak zájemci využili pro speed-datingový systém obchodních schůzek BizLOG. Krátká setkání umožňují efektivně získat zajímavé kontakty a informace, případně jednání dále rozvinout s ideálním vyústěním v reálnou obchodní spolupráci.

Efektivní zásobování výroby a další řešení

Odpolední program odstartovali společnou případovou studií Bohumil Tejnický ze společnosti Kardex Remstar a Radislav Halouzka z BD Sensors. Představili unikátní koncepci dávkového vychystávání na principu multi-user-picking s použitím vychystávacích vozíků a systémů navádění obsluhy. Případová studie ukázala na praktickém příkladu, jakou úsporu místa, času a pracovní síly přináší využití automatizovaných skladových systémů při napojení na inteligentní software pro správu skladu a sladění všech hardwarových a softwarových procesů.

Petr Panáček z firmy Toyota Material Handling následně prezentoval progresivního ochránce provozů a zdroj užitečných dat Toyota I_Site. Komplexní systém pro řízení a správu flotil manipulační techniky se může pochlubit více než 60 000 připojenými vozíky v 60 zemích světa. Letošní novinky se týkají návazných modulů a funkcí s přímým dopadem na další zjednodušení a zkvalitnění logistických procesů.

Systém Last Mile Management (LMM) je inteligentní systém řízení toku materiálu uvnitř továren od společnosti Bossard. LMM je vhodný zejména všude tam, kde se materiál dopravuje na místo spotřeby systémem Milkrun. Řešení představil účastníkům fóra LOG-IN Tomáš Pelikán z firmy Bossard CZ.

O propracované metodice Linde Safety Scan hovořili Zdeněk Pejřimovský ze společnosti Knauf Insulation a Lukáš Vavřička z Linde Material Handling CZ. Případová studie pojednávala o vyhodnocování rizik v prostorech výroby a skladů, v místech, kde se setkává manipulační technika s chodci. A jak se dá nehodám a úrazům předcházet právě zásluhou Safety Scan.

Další případová studie se nazývala výstižně „Z pece přímo do mrazírenského automatizovaného skladu“. Peter von Speicher (společnost CIC) a Mark Vogt (ABERLE) se ve své prezentaci zaměřili na ukázku koncepce a realizace holistické logistiky výroby pro hluboce zmrazené potraviny. Neopomněli téma Průmyslu 4.0 a věnovali se i tomu, co je základem pro efektivní zpracování zboží v prostředí e-commerce.

Ekologie, digitalizace, inteligentně řízené sklady

Tomáš Martoch (Česko-Slovenská iniciativa ECR) a Pavel Hampejs (Unilever) seznámili přítomné s praktickými aspekty programu Lean & Green, který inspiruje své členy prostřednictvím sdílení nejlepších praxí a výměnou zkušeností ke snižování emisí. Program Lean & Green funguje již v osmi státech včetně České republiky a postupně přibývají další země.

Inovace v přístavu Antverpy prezentoval Martin Hubeňák z Antwerp Port Authority. Jde o významné integrované námořní, průmyslové a logistické centrum a druhý největší „deep-sea“ přístav v Evropě. V posledních letech se zde intenzivně investovalo do inovací a digitalizace v zájmu zajištění bezpečnějšího, transparentnějšího a efektivnějšího dodavatelského řetězce.

Peter Bílik ze společnosti ANASOFT představil inteligentní řízení skladu s využitím interkonektivity, průmyslového internetu věcí, autonomních algoritmů a Smart Industry řešení EMANS. Toto řešení zajistilo zvýšení efektivity, flexibility a kvality skladových procesů ve firmě TWD.

Nahoru a dolů – to byl výmluvný název závěrečné panelové diskuse o výhledech české ekonomiky s renomovanými experty. Nově jmenovaný prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, dále Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické, Kamil Blažek ze Sdružení pro zahraniční investice a Kamil Slavík z České logistické asociace se zamysleli nad tím, zda ČR čeká krize, nebo „jen“ stagnace, a také kdy lze hospodářský pokles očekávat. Poučeným moderátorem debaty byl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Uděleny ceny za logistické inovace

Na odborný program fóra LOG-IN bezprostředně navázala letošní novinka, jímž se stal Galavečer logistické inovace. Na něm byli vyhlášeni vítězové prvního ročníku Ocenění LOG-IN. V jednotlivých kategoriích soutěže o nejlepší inovace v logistice si prvenství odnesly společnosti STILL, Panattoni Europe a ANASOFT, speciální cenu pro Fachmana roku získal Martin Řehoř ze společnosti ADLER Czech.

Slavnostní večer moderovala známá televizní tvář Marcela Augustová. Ceny vítězům předávali garanti jednotlivých soutěžních kategorií. Těmi byli Tomáš Formánek z firmy Logio (kategorie Projektová inovace), nezávislý konzultant Oldřich Petránek (Technická a technologická inovace), Jakub Holec ze 108 AGENCY (Inovace v průmyslových realitách) a Miroslava Jechoux, prezidentka Klubu logistických manažerů (kategorie Fachman roku).

O vítězích soutěže rozhodli zejména čtenáři časopisu Systémy Logistiky, jakožto odborná veřejnost, ocenění Fachman roku pak vzešlo volbou z Klubu logistických manažerů. Fórum LOG-IN a udílení cen pro nejlepší inovační počiny roku jsou součástí komplexního projektu na podporu inovací v logistice.

(red)

Foto: ATOZ 

spinner