​Export z České republiky na Tchaj-wan meziročně vzrostl, do Číny zůstává stejný

​Export z České republiky na Tchaj-wan meziročně vzrostl, do Číny zůstává stejný

5.8. - Dopady koronavirové pandemie zasáhly celosvětově také zahraniční obchod. Zatímco některé země stále čelí zdravotnické krizi, jiným státům se už zřejmě podařilo odrazit i ode dna krize ekonomické. Jak potvrzují i statistiky Generálního ředitelství, nejviditelnějším příkladem je Čína, jejíž export zboží v posledních měsících do Česka významně narostl. Například jen v květnu se hodnota dovozeného zboží z nejlidnatější země světa do tuzemska zvýšila meziročně o bezmála 25 procent na téměř 57 miliard Kč. Zajímavě se vyvíjí export z ČR do Tchaj-wanu.

V loňském roce dosáhla cena dovozeného zboží z Číny do Česka rekordních více než půl bilionu Kč. Přelomový byl pro obchod s Čínou letošní únor, kdy došlo k propadu celkové hodnoty zboží meziměsíčně o více než polovinu, a to v situaci výrazného utlumení čínské výroby. „Propad byl ale nahrazen stejně rychlým a výrazným růstem, podpořený nákupem celosvětově nedostatkových zdravotnických pomůcek, až po současné nasycení odložené poptávky z prvního kvartálu roku,“ řekl Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která je největším poskytovatelem celních služeb pro exportéry i dovozce.

Letošní rok by tak podle odborníků mohl být z hlediska celkové ceny dovezeného zboží z Číny opět rekordní. Pro změnu u tuzemského vývozu do této asijské země statistiky dlouhodobě vykazují stagnaci. Vloni dosáhl na bezmála 58 miliard Kč, podobně jako v roce předchozím. V porovnání s importem tak jde celkově o přibližně devítinásobně menší hodnotu.

Vývoz na Tchaj-wan roste

Opačná situace panuje u obchodní bilance Česka a Tchaj-wanu. V absolutních číslech se sice nemůže srovnávat s Čínou, nicméně trend exportu na Tchai-wan zajímavě roste. „Z Česka do této asijské ostrovní země putovalo meziročně zboží za 5,7 miliard Kč, což je téměř o 17 procent víc. Přitom klíčovým vývozním segmentem jsou výrobky z automobilového sektoru, motorová vozidla anebo pneumatiky“ dodal Luděk Procházka z Gerlachu. Dovoz do Česka pak v loňském roce meziročně poklesl ze 17 na 15 miliard Kč, a to například vlivem snížení výroby stolních počítačů jedné z tchajwanských společností.

(lan)

Foto: Gerlach

spinner