Elektrické vozy v terminálu DB Schenker ve švédském městě Skara bude dobíjet solární energie

Elektrické vozy v terminálu DB Schenker ve švédském městě Skara bude dobíjet solární energie

26.3. - DB Schenker instaloval solární články na střechu logistického terminálu ve švédském městě Skara, kde fotovoltaická technologie pomůže se zajištěním elektrické energie pro osvětlení budovy a nabíjení elektromobilů.

Terminál každoročně spotřebuje zhruba 650 000 kWh elektrické energie, zatímco solární články by měly vyrobit přibližně 248 000 kWh. „Solární články vyrobí tolik energie, jako je roční spotřeba asi dvanácti běžných rodinných domů,“ řekl manažer terminálu Marcus Blomqvist. Displej u vchodu do terminálu průběžně zobrazuje aktuální hodnoty generované elektrické energie.

Výkon solárních článků logicky záleží na tom, jestli svítí slunce – v zásadě ale jejich kapacita stačí na pokrytí energie, kterou spotřebuje osvětlení budovy a nabíjení nákladních elektromobilů. Ty se sice dobíjejí přes den, ale největší spotřebu má nákladní terminál v nočních hodinách, kdy solární články elektřinu nevyrábí. „Vzhledem k tomu, že vyrobenou nadbytečnou energii nemůžeme nijak skladovat, rozhodli jsme se přebytky energie posílat do rozvodné sítě. Předpokládáme, že investice se nám vrátí do deseti let,“ doplnila Marie Sjöholm, manažerka v divizi Schenker Property.

(pav)

Foto: DB Schenker

spinner