DB Schenker prosazuje ekologický přístup v logistice

DB Schenker prosazuje ekologický přístup v logistice

20.4. – Už tuto neděli si připomínáme mezinárodní Den země. A to je možná dobrá příležitost připomenout význam životního prostředí v dopravě a logistice. O udržitelný rozvoj logistiky dlouhodobě usiluje například společnost DB Schenker. Přispívá k němu mimo jiné větším zapojením železniční přepravy, snižováním obsahu síry v lodním palivu, nebo využíváním vozidel na stlačený zemní plyn (CNG).

Udržitelný rozvoj podnikání považuje vedení DB Schenker za svou dlouhodobou prioritu. Svůj cíl na snížení emisí skleníkových plynů nedávno ještě zpřísnilo a firma se zavázala snížit je do roku 2030 minimálně o 40 procent ve srovnání s rokem 2006. K naplnění stanoveného cíle se DB Schenker snaží přispět i větším důrazem na železniční a kombinovanou přepravu. Preferované jsou zejména u euroasijských přeprav, kde navíc celý proces trvá o dva až tři týdny kratší dobu než při cestě po moři a je zároveň výrazně levnější než letecká přeprava.

„Ekologicky udržitelná logistika může přispět k úspoře nákladů, například v železniční přepravě lze oproti kamionové přepravě ušetřit v závislosti na okolnostech až 15 procent nákladů,“ řekl Tomáš Holomoucký, ředitel DB Schenker.

V oblasti námořní přepravy se pak DB Schenker zaměřuje na snížení emisí oxidu síry v přístavech. Některé přístavy ho žádným způsobem nesledují, a tak iniciativa DB Schenker překračuje rámec aktuální regulace. Dobrovolné ekologické příplatky umožňují rejdařům využívat ekologické palivo s minimálním obsahem síry.

Rozšíření vozového parku na CNG

Do celkové ekologické koncepce společnosti patří také kamiony s nejvyšší emisní třídou, pravidelná školení řidičů s důrazem na ekologickou jízdu, a v České republice také rozšiřování vozového parku na stlačený zemní plyn (CNG) včetně desítek osobních vozidel a dvou kamionů na tento alternativní pohon.

Stranou ale nezůstávají ani iniciativy zaměstnanců. V DB Schenker se snaží ekologicky chovat v každodenním provozu. V České republice se proto zákazníkům fakturuje již jen elektronicky a odpadlo zasílání vytištěných dokumentů poštou. Na pobočkách se do společných prostor a zasedaček nenakupují nápoje v PET lahvích a firma tak ročně ušetří kolem 400 kilogramů plastového odpadu. Dlouhodobě probíhá také třídění firemního a domovního elektroodpadu, kterého se od roku 2010 posbíralo pro recyklaci přes 12,5 tuny.

Aktivity v terénu

V České republice probíhají ekologické aktivity i přímo v terénu, naposledy například během akce Ukliďme Česko 2018, ve vhodných lokalitách v blízkosti některých skladů vznikají také ekologické koutky s krmítky pro ptáky a hmyzími domečky a dobrovolníci se již pět let účastní ekologické akce v CHKO Křivoklátsko a v roce 2011 firma v rámci oslav 20 let působení společnosti v ČR vysázela 800 listnatých stromů, každý zaměstnanec tak pomyslně dostal svůj strom.

(mna)

spinner