Aplikace Můj kurýr od DPD SK usnadňuje vrácení zboží do e-shopů a mohou ji využít i soukromé osoby, za vývojem stojí BOOTIQ

Aplikace Můj kurýr od DPD SK usnadňuje vrácení zboží do e-shopů a mohou ji využít i soukromé osoby, za vývojem stojí BOOTIQ

8.4. – Přepravní firma DPD na Slovensku představila webovou aplikaci Můj kurýr, jejímž hlavním cílem je urychlit odesílání zásilek a jednoduché vrácení zboží do internetových obchodů. Využít ji mohou rovněž soukromé osoby a malé firmy, aniž musí uzavírat s DPD SK smlouvu. Aplikaci vyvinula technologická společnost BOOTIQ, a to včetně cenové kalkulačky, která umožní spočítat cenu za zaslání balíku. V posledním průzkumu E-Shopper Barometer od DPD až 9 % respondentů uvedlo, že museli svou poslední zásilku vrátit. A pouze 45 % z nich považuje proces za jednoduchý, což je hluboce pod evropskou normou 60 %.

Co přináší aplikace Můj kurýr:
● Usnadňuje proces vystavování faktur a zajišťuje správnost dokumentů
● Zaznamenává data o každé zásilce
● Poskytuje nefiremním odesílatelům jednoduchý a profesionální nástroj
● Propojuje zákazníka a dopravce a maximálně usnadňuje komunikaci
● Zjednodušuje práci kurýrům

„Díky naší aplikaci přinášíme jednoduchý a profesionální nástroj i pro nefiremní odesílatele. Zákazník má právo vrátit zboží bez udání důvodu do dvou týdnů od objednávky. Podle průzkumu se však spoustě lidem zdá jeho vrácení příliš komplikované, a tak raději v e-shopech vůbec nenakupují. Naše aplikace řeší i tuto bariéru, celý proces trvá jenom pár minut. Vrácení zboží je díky tomu jednodušší než kdy dříve,“ říká Peter Pavuk, generální ředitel společnosti DPD SK.

„Pro uživatele představuje vracení balíků stále velkou překážku. Naším úkolem bylo jim to maximálně usnadnit skrze webovou aplikaci Můj Kurýr. Tu jsme DPD SK dodali společně s cenovou kalkulačkou, která umožňuje snadno spočítat cenu za odeslání zásilky. Její velkou výhodou je, že funguje samostatně ve webovém prohlížeči, není tedy nutné stahovat aplikaci do mobilního telefonu či tabletu. Největší výzvou pro nás bylo přizpůsobení uživatelského rozhraní, aby bylo vrácení stejně jednoduché jako objednávka. V podstatě jde o obrácený princip, aplikace přivolá kurýra, který balík doručí do obchodu k reklamaci,“ vysvětluje Boris Zovčák, COO BOOTIQ.

Jak je na tom vrácení zboží na Slovensku?

Podle průzkumu E-Shopper Barometer, který DPD každoročně provádí na vzorku 23 255 respondentů z 21 evropských zemí, nemají zákazníci s vrácením zboží dobré zkušenosti. Na Slovensku odpovídalo 1 001 respondentů a pouze 45 % z nich tento proces považuje za jednoduchý. Poslední zásilku muselo vrátit 9 % Slováků. Nejvíce vráceného zboží je v segmentu oblečení, kdy zákazníci vrací až 23 % objednávek.

Na vrácení zásilky platí lhůta do 14 dnů bez udání důvodu. Internetoví prodejci často v rámci konkurenčního boje tuto lhůtu prodlužují.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že běžní zákazníci nakupující online představují stálý a silný zdroj příjmů segmentu e-commerce a jsou zdrojem až 85 % příjmů na evropském trhu. Navíc 86 % z nich chce doručit zboží až ke dveřím, ostatní volí odběrná místa a poštovní pobočky. Zvyšuje se i počet zákazníků, 57 % z nich je ochotno si připlatit za prémiové služby, které jim zjednoduší život. Rozhodování rovněž ovlivňuje udržitelnost a dopad na životní prostředí, obchody zaměřené na udržitelnost preferuje 87 % z nich.

(red)
Foto: DPD.sk
spinner