Elektronické mýtné

Vyšší páteční sazby omezily provoz kamionů o deset procent

Vyšší páteční sazby mýtného, které platí od minulého týdne, omezily počty kamionů na českých dálnicích zhruba o deset procent. Zároveň se na mýtném vybralo zhruba o 550 tisíc Kč více, což představuje zhruba dvacetiprocentní zvýšení. Oznámil to mluvčí společnosti Kapsch David Šimoník.

Zatímco poslední pátek v lednu se v mýtném systému pohybovalo zhruba třináct tisíc vozidel, první pátek v únoru se jejich počet o tisícovku snížil. Tato čísla se podle Davida Šimoníka vztahují jen na kamiony s hmotností od 12 tun více, protože všechna nákladní vozidla s hmotnostní nad 3,5 tuny začala platit mýtné povinně až k začátku února a statistika pro páteční srovnání by tam mohla být zkreslená. „Sledovali a srovnávali jsme v tuto chvíli jen období od 15.00 do 18.00 hodin, byť zvýšené tarify platí až do 21.00 hodin,“ upozornil.

Ministerstvo dopravy chce vyššími pátečními sazbami omezit počty kamionů na dálnicích v době, kdy jezdí nejvíce osobních vozidel. Regulace provozu pomocí mýta je podle ministra Gustava Slamečky lepší alternativou k úplnému zákazu jízd kamionů v pátek odpoledne, který navrhovala vláda Mirka Topolánka.
(čtk)

spinner