​Vysokomýtský výrobce představil svou rozšířenou řadu autobusů

​Vysokomýtský výrobce představil svou rozšířenou řadu autobusů

IVECO BUS, přední evropský výrobce autobusů, představil v listopadu v Praze na veletrhu Czechbus 2017 svou rozšířenou řadu městských, meziměstských i turistických autobusů. IVECO BUS se vedle klasických autobusů dlouhodobě orientuje na vozidla s alternativním pohonem, ať již s hybridním či poháněných zemním plynem. Nyní jde ještě dále a nabízí vozy řady Crossway ve verzi Natural Power, k jejichž pohonu využívá kombinaci zemního plynu a biometanu.

Toto ekologické řešení zaručuje snížení emisí pevných částic téměř na nulu a emisí oxidu dusíku o více než třetinu. Také hlučnost je snížena na polovinu a vůz nabízí v provozu mimořádně nízkou hladinu hluku pro řidiče, cestující i lidi v nejbližším okolí.

Crossway Low Entry Natural Power

Vůz Low Entry Natural Power, který byl v Praze představen v české výstavní premiéře, byl koncipován se záměrem co nejlépe uspokojit požadavky městské a meziměstské dopravy a přitom splňovat nároky na ekologicky šetrný provoz. Na veletrhu Busworld 2017, kde byl představen poprvé, získal titul Sustainable Bus of the Year 2018 v kategorii meziměstských vozů. IVECO BUS upevňuje tímto vozem svou pozici ideálního partnera pro trvale udržitelnou dopravu.

Dalším novým vozem, který byl po světové premiéře na Bus-world v Kortrijku představen i na českém trhu, je třínápravový Crossway Low Entry o délce 14,5m. Skvělý přírůstek do řady Crossway je k dispozici se dvojími či trojími dveřmi a díky své výjimečné přepravní kapacitě je optimální pro vysoce frekventované příměstské a meziměstské trasy. Dále rozšiřuje už tak rozsáhlou řadu Crossway, která má na svém kontě již přes 30 000 prodaných vozů. Crossway LE se také stal vítězem letošního ročníku soutěže International Bus & Coach, která byla poprvé věnována nízkopodlažním autobusům.

Autobus Evadys

Třetí novinkou, která byla k vidění na venkovní expozici na pražském výstavišti, byl model Evadys v nové turistické verzi. Ta je vhodná obzvláště pro kratší turistické cesty a výlety, díky své univerzálnosti však dokáže uspokojit i rostoucí poptávku po vozech pro regionální a celostátní linky. Jedná se o vozidlo vhodné pro cesty s častými zastávkami, které jsou ale zároveň dost dlouhé na to, aby vyžadovaly vysoký výkon a komfort pro cestující.

Evadys patří do luxusního segmentu meziměstských/turistických autobusů, které nabízejí vysoký výkon, komfort a velkou kapacitu prostoru pro zavazadla. Tento model vyráběný v závodě ve Vysokém Mýtě doplňuje řadu turistických autobusů IVECO BUS jako mezičlánek mezi modely Crossway a Magelys.

Minibusy Blue Power

Nová ekologická řada minibusů Blue Power zahrnuje minibusy Daily Hi-Matic Natural Power a minibus Daily Electric, který byl další českou premiérou na stánku IVECO BUS. Minibus Daily Electric byl do prodeje uveden v roce 2009 a od té doby je průběžně vylepšován. Získal si oblibu díky své efektivnosti, univerzálnosti a šetrnosti k životnímu prostředí, k níž je potřeba připočíst i stoprocentně recyklovatelné akumulátory. Tento minibus s nulovými emisemi je vhodný pro městská centra a kyvadlovou dopravu. Má dojezd 110 či 160km se dvěma nebo třemi sodíko-niklovými akumulátory o vysoké hustotě v kombinaci s ultrakapacitory o vysokém výkonu, které zlepšují výkon vozu a životnost akumulátorů.

Systém regenerativního brzdění využívá kinetickou energii a přeměňuje ji na elektřinu pro dobíjení akumulátorů. Flexibilní režim dobíjení, patentovaný společností Iveco, umožňuje pomocí elektrické zásuvky a jediné zástrčky dobít akumulátory do 24 hodin při dobíjení doma, do 10 hodin v soukromých či veřejných dobíjecích stanicích nebo do dvou hodin při rychlodobíjení ve veřejných dobíjecích stanicích.

Nová generace trolejbusů ve spolupráci se Škodou Electric

IVECO BUS kráčí vstříc elektromobilitě a ve spolupráci se společností Škoda Electric uvádí na trh novou generaci trolejbusů. Má s nimi dlouhodobé zkušenosti a v Evropě již dodala přes 800 trolejbusů, včetně nedávného kontraktu na 49 modelů Crealis do italské Boloně. Na veletrhu Busworld Europe v Kortrijku společnost IVECO BUS oficiálně oznámila uvedení nové generace trolejbusů, která je vybavena novinkou průběžného nabíjení In-Motion Charge a kombinuje napájení přes trolejové vedení s ukládáním energie do baterií ve vozu.

Městské úřady tak mohou pro tento vůz koncipovat trasy, které nemusí být pokryty trolejovým vedením po celé délce, což velmi usnadňuje řešení linek hromadné dopravy a snižuje náklady. Dopravce tak profituje z vozu na elektrický pohon, který je výkonný za všech okolností a neztrácí čas dobíjením.

Trolejbusová verze bude k dispozici v řadě Urbanway, a také v řadě Bus Rapid Transit Crealis, v obou případech v délkách 12 a 18m.

Volba partnerství se Škodou Electric byla přirozená. Jednak obě značky spojuje již téměř 20 let spolupráce a jednak Škoda jako přední dodavatel prodala v Evropě již 15 000 trolejbusů. 

(lan)

  

spinner