​Výběry mýta opět rostou, za osm měsíců stát vybral o procento víc

​Výběry mýta opět rostou, za osm měsíců stát vybral o procento víc

8.9. - Výběry mýta v Česku znovu rostou. Za osm letošních měsíců stát vybral 7,4 miliardy korun, což je meziročně o jedno procento více. Růst podpořily především letní výběry, které takřka smazaly ztráty z jarní koronavirové krize. Informoval o tom správce mýtného systému, společnost CzechToll. K růstu přispělo zejména letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů a letní ekonomické oživení v zemi.


Výběry znovu meziročně stoupají v posledních třech měsících. Naposledy v srpnu dopravci zaplatili za jízdu po zpoplatněných komunikacích 914,5 milionu korun, tedy meziročně o 7,4 procenta více. Výběry rostly i přesto, že letošní srpen měl o jeden pracovní den méně než vloni.

Na jaře přitom v souvislosti s šířením nového koronaviru a s tím spojenými vládními omezení doprava výrazně oslabila. To se projevilo i na mýtném. Například v dubnu stát i přes více zpoplatněných úseků vybral meziročně o 19 procent méně. Pokles CzechToll zaznamenal i v květnu.

Nejvíce zatím letos stát vybral v březnu, a to 998 milionů korun. Březen je pro letošní rok zatím stále rekordní i přesto, že ve druhé polovině měsíce se už začala projevovat koronavirová krize a postupné omezování provozu.

Od ledna letošního roku funguje na 2409 kilometrech silnic a dálnic satelitní mýtný systém. Technologie nahradila předchozí mikrovlnný systém, který provozovala společnost Kapsch. Podle původních předpokladů státu se letošní roční výnosy měly po rozšíření navýšit o 1,5 miliardy korun na přibližně 12,5 miliardy korun. To ale vzhledem ke koronavirové krizi nyní neplatí.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner