Velikonoční provoz a problémy P&O Ferries způsobily frontu před Doverem

Velikonoční provoz a problémy P&O Ferries způsobily frontu před Doverem

12.4. - Před britským přístavem Dover, který je hlavní cestou pro silniční nákladní dopravu do kontinentální Evropy, se tvoří fronta. V pátek přesahovala 30 kilometrů, podle ministra životního prostředí George Eustice se však situace lepší. K hromadění vozů přispěl zvýšený turistický provoz před velikonočními svátky a fakt, že společnost P&O Ferries, která zde dříve zajišťovala třetinu kapacity, pozastavila provoz. K tomu se s technickými problémy potýká web celního úřadu, jenž od brexitu poskytuje potřebnou dokumentaci. Britští výrobci potravin dnes varovali, že zboží podléhající rychlé zkáze ztrácí na hodnotě.

Členové Britské asociace zpracovatelů masa (BMPA) hlásí, že čerstvé maso kvůli současným problémům před přístavem uvízlo na jeden až dva dny a možná i déle. "Když dochází k takovýmto zpožděním, snižuje se trvanlivost výrobku a jeho hodnota," uvedl v prohlášení šéf BMPA Nick Allen.

"V dodavatelském řetězci potravin v režimu 'just in time' takovýto výpadek dodávek znamená, že začínáme ztrácet zákazníky z EU, kteří se obracejí na jiné země, aby si zajistili spolehlivější dodávky," dodal. Nick Allen dále kritizoval úřady za to, že vozy přepravující rychle se kazící potraviny nemají přednost.

"Podle mých informací se nyní situace vyvíjí správným směrem, takže se jednalo o dočasný problém způsobený nárůstem dopravy na začátku velikonočního období," uvedl v rozhovoru s BBC britský ministr životního prostředí Eustice. Zřízení prioritního pruhu pro kamiony převážející zboží podléhající rychlé zkáze není podle něj reálné. "Byl by potřeba způsob, jak dotčené nákladní automobily identifikovat, směřovat je do určitého prostoru a doprovodit kolem ostatních vozidel, aby se dostaly na trajekt, a to je ve skutečnosti docela složitá věc," vysvětlil.

Asociace silničních dopravců (RHA) uvedla, že v Doveru se stále tvoří "velké fronty nákladní dopravy". Za posledních 24 hodin se podle ní objem nákladní dopravy snížil.

Společnost P&O Ferries, která minulý měsíc propustila 800 zaměstnanců, provoz obnoví nejdříve v pátek. Její lodě musí nejprve projít inspekcí úřadu, který dohlíží na námořní dopravu a ostrahu pobřeží (MCA). Kvůli kontroverznímu propouštění firma v Británii čelí trestnímu i občanskoprávnímu vyšetřování.

Neděle a pondělí bývají v přepravě zboží vždy klidnější dny, upozornil Toby Howe z místní organizace Kent Resilience Forum, která se zabývá nouzovým plánováním. "Nyní doprava proudí systémem řízení do Eurotunelu a do přístavu plynule. Ale během tohoto týdne se vše opět zrychlí," řekl BBC.

(čtk)

Ilustrační foto: P&O Ferries

spinner