​V listopadu začne výroba Mercedesu Benz Actros L

​V listopadu začne výroba Mercedesu Benz Actros L

Mercedes Benz Actros stanovuje již od roku 1996 vysoká měřítka hospodárnosti, bezpečnosti a komfortu pro nákladní vozidla v dálkové nebo těžké rozvážkové dopravě. Nejnovější generace modelu Actros posouvá od roku 2018 v tomto ohledu laťku ještě výš mnoha inovacemi v oblastech digitalizace, konektivity a bezpečnosti. Actros skvělým způsobem splňuje neustále rostoucí požadavky na silniční nákladní dopravu.

K tomu přispívají i novinky, jakými jsou například Multimedia Cockpit, MirrorCam, funkce pro částečně automatizovanou jízdu a zdokonalené bezpečnostní systémy. Uvedené systémy řidiče intenzivně podporují při plnění jeho pracovních úkolů. Poté, co Mercedes Benz Trucks uvedl v roce 2021 na trh již dva nové modely, na funkčnost zaměřený Actros F a limitovanou verzi Actros Edition 2, následuje letos Actros L, největší a nejluxusnější vozidlo úspěšné modelové řady. Těžké nákladní vozidlo poháněné konvenčním vznětovým motorem mohou zákazníci v celé Evropě objednávat od 1. července a jeho výroba bude zahájena již v listopadu.

„Při vývoji modelu Actros L jsme se zaměřili především na aspekty komfortu řidiče, bezpečnosti, konektivity a celkových nákladů TCO, abychom v těchto oblastech dosáhli dalších zlepšení pro naše zákazníky a jejich řidiče,“ řekl Andreas von Wallfeld, vedoucí marketingu, prodeje a služeb ve společnosti Mercedes Benz Trucks. Z intenzivní komunikace výrobce se zákazníky vyplývají jejich přání ohledně prémiových nákladních vozidel pro firmy a jejich řidiče. „Actros L je reakcí právě na tato přání. Proto jsme naši novou vlajkovou loď koncipovali a nakonfigurovali s důrazem na exkluzivitu,“ zdůraznil při představení nového modelu Andreas von Wallfeld.

Vynikající nabídka prostoru a exkluzivní výbava

Luxus začíná již vynikající nabídkou vnitřního prostoru v kabině široké 2,50 metru, která se dodává ve variantách StreamSpace, BigSpace a GigaSpace. Chybějící tunel nad motorem umožnil v kabině vytvořit rovnou podlahu, a tím i doslova útulnou atmosféru. Vylepšené odhlučnění kabiny nevpouští dovnitř nežádoucí rušivý hluk, a přispívá tak k relaxaci rovněž během přestávek pro odpočinek.

K uvolněnější jízdě přispívá mimo jiné o 40 milimetrů nižší poloha sedadla řidiče, umožňující současně komfortní výhled na silnici. V této souvislosti jsou dalším faktorem, který významně zvyšuje úroveň bezpečnosti především za tmy, také na přání dodávané světlomety LED s novým designem. Světlomety LED poskytují v porovnání s xenonovými světlomety ještě vyšší intenzitu světla a lepší osvětlení vozovky. Zajímavý je u nich také ekonomický aspekt. V porovnání s běžnými žárovkami jsou světlomety LED energeticky znatelně hospodárnější a mají delší životnost.

Úroveň komfortu řidiče kromě toho zvyšují také prvky výbavy, mezi něž patří stylové čalounění sedadel, nové vnitřní výplně dveří, komfortní matrace včetně vrchní matrace s tloušťkou 45 milimetrů a na dotek příjemná povrchová úprava zadní stěny kabiny v oblasti lůžka. Početným příslušenstvím Interior Line z nabídky společnosti Mercedes Benz Trucks lze příjemnou a útulnou atmosféru posunout na ještě vyšší úroveň.

Vynikající bezpečnostní výbava

Mercedes Benz Trucks sleduje s bezvýhradnou důsledností i u modelu Actros L ambiciózní cíl, a to přispívat aktivními bezpečnostními asistenčními systémy k silniční dopravě, která bude pokud možno bez nehod. Tuto skupinu asistenčních systémů zastupuje kromě asistenta pro jízdu v jízdním pruhu, adaptivního tempomatu a systému MirrorCam, který nahrazuje hlavní a širokoúhlá vnější zpětná zrcátka, také mnoho dalších technických prvků s bezpečnostní funkcí.

Pro Actros L se na přání dodává například asistent pro odbočování, který má oproti dosavadní verzi systému rozšířenou funkčnost a za určitých okolností dokáže zachraňovat životy. Nový Active Sideguard Assist dokáže řidiče upozorňovat nejen na cyklisty a chodce, kteří se nacházejí a pohybují na straně spolujezdce, ale také může zahájit automatizované brzdění až do úplného zastavení vozidla při odbočování rychlostí až 20 km/h, pokud řidič nezareaguje včas.

Dalším prvkem výbavy na přání pro model Actros L je Active Drive Assist druhé generace (ADA 2). Tento systém při splnění stanovených předpokladů aktivně podporuje řidiče při řízení nákladního vozidla v podélném a příčném směru a dokáže automatizovaně udržovat bezpečný odstup od vozidla vpředu, zrychlovat i řídit, pokud jsou splněny nutné systémové podmínky, jakým je například dostatečný poloměr zatáčky nebo jasně viditelné značení jízdních pruhů. ADA 2 kromě toho obsahuje dílčí funkci Emergency Stop Assist, která je schopna zahájit nouzové zastavení vozidla, pokud řidič nereaguje navzdory vizuálním a akustickým upozorněním.

Actros L disponuje ve standardní výbavě pátou generací systému Active Brake Assist (ABA) s rozpoznáváním chodců, pokud legislativa na příslušném trhu vyžaduje, aby bylo vozidlo standardně vybaveno asistentem pro nouzové brzdění. ABA 5 pracuje s kombinací radarového a kamerového systému. Pokud systém rozpozná riziko kolize s vpředu jedoucím vozidlem, stojící překážkou nebo osobou, která přechází vozovku, jde opačným směrem nebo běží ve stejném jízdním pruhu, dojde nejprve k vizuálnímu a akustickému upozornění řidiče. Jestliže řidič adekvátně nereaguje, může systém ve druhém kroku zahájit částečné brzdění. Hrozí li i přesto kolize, může ABA 5 aktivovat automatizované maximální brzdění – před pohybujícími se osobami až do rychlosti jízdy 50 km/h.

(PR)

Foto: Daimler

spinner