​Starostové žádají, ať je D56 z Ostravy do Frýdku-Místku zdarma

​Starostové žádají, ať je D56 z Ostravy do Frýdku-Místku zdarma

19.8. - Starostové 13 obcí z Frýdecko-Místecka a městských obvodů Ostravy sepsali petici, ve které požadují, aby byla dálnice D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou vyňata ze zpoplatněných úseků. Chtějí pod ni nasbírat co nejvíce podpisů a přinutit orgány v Praze k jednání. ČTK to sdělila mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková.


"Přijde nám absurdní platit dálniční známku kvůli několikakilometrovému úseku, který na dálnici ani nenavazuje a je často opravován, takže řidiči si musejí stále hlídat nejen rychlost, ale taky se soustředit na dopravní kužely a provizorní čáry," uvádí se v petici. Podle jejích autorů to spoustu řidičů vyhání na silnice vedoucí přes okolní obce, kde narůstá doprava a s ní spojený hluk, prašnost a zvýšené emise z výfukových plynů.

Náměstek frýdecko-místeckého primátora Karel Deutscher (ČSSD) uvedl, že se snažili různými cestičkami vyjednávat v Praze. "Všude nám vystavili stopku nebo jsme si připadali jak na kruhovém objezdu. Proto jsme přišli s peticí, potřebujeme co jevíce podpisů občanů a řidičů, kteří nechtějí platit za něco, co je jinde v republice zdarma. Potřebujeme, aby lidé dali najevo, že jim to není lhostejné, že jim to vadí a chtějí to změnit," uvedl Deutscher.

V petičním výboru jsou zástupci Frýdku-Místku, Sviadnova, Paskova, Žabně, Krmelína, Řepiště, Staříče, Fryčovic a ostravských obvodů Proskovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Hrabová a Ostrava-Jih.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner