DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Společnost DAF představuje nový model LF

Společnost DAF představuje nový model LF

13.9. - Společnost DAF představila řadu inovací u svého modelu LF spadajícího do hmotnostní kategorie 7,5 až 19 tun. Tyto inovace zahrnují nový motor PACCAR se zdvihovým objemem 3,8 litru a možnost volby rychlejších poháněcích soustav pro zajištění úspory paliva. Nový LF přináší také svěží design exteriéru a interiéru v souladu s novými modely CF a XF. Pojem Pure Excellence (Ryzí dokonalost) tak byl přenesen na celou řadu vozidel DAF.

Jednou z hlavních inovací představených v modelu DAF LF je nový motor PACCAR PX-4 se zdvihovým objemem 3,8 litru, který je určen pro 7,5tunovou verzi modelu LF ve dvou výkonových variantách: 115 kW (156 k) a 127 kW (172 k) s maximálním točivým momentem 500 a 600 Nm v rozmezí 1200 až 2000 min-1. Společnost DAF představuje tento nový motor speciálně pro model LF City. Ten nalezne uplatnění zejména v lehké rozvážkové dopravě ve městech a jejich okolí, pro které je motor s objemem těsně pod 4 litry optimální.

Motory Elite PACCAR PX-5 a PX-7

Pro náročnější aplikace a vozidla s vyšší celkovou hmotností jsou na výběr motory PACCAR PX-5 o objemu 4,5 litru - 135 kW (184 k) až 157 kW (213 k) a PACCAR PX-7 o objemu 6,7 litru - 172 kW (234 k) až 239 kW (325 k). Tyto motory byly na konci roku 2016 výrazně vylepšeny. Upravený řídicí software, zdokonalené proudění vzduchu a udržování provozní teploty v systému úpravy emisí snižují spotřebu paliva a také vedly ke zvýšení maximálního točivého momentu obou motorů o 5 až 12 %. Zároveň je maxima točivého momentu dosaženo již při nižších otáčkách 100–200 min-1. Maximální točivý moment motorů PX-5 a PX-7 je nyní 850 Nm (při 1 200 až 1 500 min-1) a 1 200 Nm (při 1 100 až 1 700 min-1). Výkon motoru PACCAR PX-7 narostl o 8 kW (11 k).

Nové stálé převody zadních náprav

Díky novým rychlejším stálým převodům zadních náprav až 3,31 : 1 jsou otáčky motoru při cestovní rychlosti sníženy o 150 až 200 min-1. V kombinaci s inovacemi motoru přináší tato optimalizace poháněcí soustavy úspory paliva až o 6 procent, zatímco pohodlí řidiče se zvyšuje díky nižší hlučnosti motoru.

Automatická převodovka i pro těžší modely

Nový model LF bude nabízen s celou řadu manuálních a automatizovaných 5-, 6-, 9- a 12stupňových převodovek. Kromě toho jsou k dispozici plně automatické převodovky. Automatickou převodovku Allison je nově možné kombinovat s nejvýkonnějšími verzemi motoru PX-7. Ty naleznou uplatnění zejména ve speciálních aplikacích.

Model DAF LF s rozvory až do 6,90 m lze dobře nakonfigurovat pro jakékoliv individuální použití. Podvozek je pak vhodný pro montáž nástavby přes 9 m a lze tak dosáhnout maximálního přepravního objemu. Delší rozvor také vytvořil prostor pro palivové nádrže s objemem až 1240 l, což je ve třídě rozvážkových vozidel unikátní. Výsledkem je větší dojezd a finanční výhody dané tím, že je možné doplňovat palivo tam, kde jsou jeho ceny nejnižší.

AEBS, FCW, ACC a LDWS ve standardní výbavě

Vozidla modelové řady DAF LF (od celkové hmotnosti vozidla 8 tun a u vozidel se vzduchovým odpružením na zadní nápravě) jsou standardně vybavena systémem nouzového brzdění (AEBS), varováním před blížící se kolizí (FCW), adaptivním tempomatem (ACC) a systémem varování před opuštěním jízdního pruhu (LDWS).

Cílem funkcí AEBS a FCW je zabránit kolizím. V případě nouze může systém AEBS nákladní vozidlo automaticky zpomalit, případně zastavit, aby zabránil kolizi nebo minimalizoval její případné následky.

Adaptivní tempomat (ACC) automaticky upravuje rychlost vozidla tak, aby odpovídala rychlosti vozidla jedoucího vpředu. Mezi oběma vozidly je tak udržována bezpečná vzdálenost. To umožňuje co nejčastější použití tempomatu, což má příznivý dopad na nižší spotřebu paliva. Systém varování před opuštěním jízdního pruhu (LDWS) využívá kameru upevněnou na čelním skle. Pokud začne vozidlo nedopatřením vyjíždět ze svého pruhu, řidič je varován zvukovým signálem.

Systém DAF Connect

Společnost DAF nyní nabízí u nových modelů LF službu DAF Connect. Jde o moderní systém pro správu vozového parku, který provozovateli nabízí informace o využití vozidel a řidičů v reálném čase. Informace o pozici vozidla, spotřebě paliva, ujetých kilometrech, úrovni využití vozového parku a době volnoběhu jsou přehledně prezentovány pomocí on-line portálu, který je možné nakonfigurovat podle požadavků a přání zákazníka.

Uživatelsky přátelský portál lze nakonfigurovat tak, aby nabídl komplexní zprávy o spotřebě paliva s aktuálními údaji i údaji z minulosti, a dokonce i možnost porovnat vozidla a řidiče. Funkce Live Fleet View (Živé zobrazení vozového parku) poskytuje veškeré potřebné informace o poloze vozidel celého vozového parku, takže je možné optimálně plánovat například ujeté vzdálenosti, trasy a dobu jízdy pro jednotlivá vozidla a řidiče.

(lan)

spinner