​Španělská vláda sníží dopravcům ceny pohonných hmot, ti ale dále protestují

​Španělská vláda sníží dopravcům ceny pohonných hmot, ti ale dále protestují

27.3. - Španělská vláda se dohodla s hlavním profesním sdružením nákladních dopravců na snížení cen pohonných hmot pro toto odvětví. Učinila tak ve snaze ukončit protest nákladních dopravců proti drahým palivům, který v zemi pokračuje od 14. března. Svolavatelé protestu ale dohodu odmítají a dále s vozy demonstrovali v Madridu a v Barceloně, uvedla agentura Reuters. Pokračování protestu potvrdili i po setkání s ministryní dopravy Raquelou Sánchezovou.

Po několikahodinovém jednání ministryně dopravy oznámila dohodu, která povede ke snížení ceny pohonných hmot o 20 eurocentů za litr. Nyní litr nafty v zemi stojí zhruba 1,80 euro (přes 44 korun). Opatření bude platit od dubna do konce června a vláda ho bude moci prodloužit. Vláda dopravcům dále vyplatí přímou kompenzaci 1250 eur (zhruba 31 000 korun) na kamión.

Vládní opatření podpořila federace nákladních dopravců CNTC, která zastupuje nejvýznamnější profesní sdružení v silniční dopravě. Snížení cen paliv a další opatření na podporu sektoru by španělskou vládní pokladnu měly stát zhruba jednu miliardu eur (25 miliard korun)

Vláda přistoupila na dohodu ve snaze ukončit protesty nákladních dopravců, které trvají dvanáctým dnem. Podle ministryně Sánchezová dohoda vychází vstříc všem požadavkům protestujících. "Neexistují důvody ani záminky, aby se (dopravci) zcela nevrátili do práce," uvedla ministryně.

Šéf organizace, která stávku svolala, Manuel Hernández uzavřenou dohodu odmítl. Vadí mu mimo jiné to, že jeho organizaci vláda nepřizvala k jednání. "Do té doby, než mě paní ministryně (dopravy) nepřijme, tak se stávka nezastaví," uvedl. Podle agentury Reuters dnes protesty pokračovaly v Madridu i v Barceloně. Organizace navíc své příznivce vyzvala na sociální sítí, aby "neházeli ručník do ringu".

Ministerstvo dopravy původně odmítlo pořadatele demonstrací přizvat k jednáním. Ministryně Sánchezová označila protestující za "skupiny radikálů". Nakonec se ale s vůdci protestu dnes večer setkala. Schůzka ale k průlomu nevedla. Vůdci protestu uvedli, že stávka pokračuje bez časového omezení, zatím co Sánchezová dopravce vyzvala, aby se od pondělí vrátili do práce.

Stávka dopravců způsobila v některých částech Španělska problémy se zásobováním především čerstvými potravinami či s provozem v přístavech. Protesty si také vyžádaly rozsáhlé nasazení policie, která se snaží bránit blokádám, jež by znemožnily práci dopravcům, kteří se k protestu nepřipojili. Kvůli problémům s dodávkami některé závody přerušily výrobu.

(čtk)

Foto: LAN

spinner