Senát schválil přísnější postihy za stáčení tachometrů

Senát schválil přísnější postihy za stáčení tachometrů

Senátem schválená vládní novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích zavádí od 1. října 2018 až půlmilionovou pokutu za stáčení tachometrů. Tachometr je také možné nově zkontrolovat na www.kontrolatachometru.cz bez čísla protokolu poslední technické prohlídky.

Pokud mechanik při opravě nebo výměně tachometru nevystaví protokol a nepředá ho provozovateli silničního vozidla, může mu být uložena sankce až 50 tisíc Kč. V případě, že provozovatel vozidla nepředá stanici technické kontroly při nejbližší evidenční kontrole protokol o provedení opravy nebo výměny počítadla ujeté vzdálenosti, může mu být uložena pokuta až 10 tisíc Kč. Za nelegální změnu záznamu o celkové ujeté vzdálenosti na počítadle bude možné fyzické i právnické osobě uložit pokutu až 500 tisíc Kč.

„Sankce půl milionu korun hrozí každému, kdo nelegálně stočil tachometr, ale míříme především na jednotlivce a společnosti, které takovou činnost provádějí opakovaně a za úplatu. Běžné řidiče, kteří omylem koupí auto se stočeným tachometrem, poškozovat nechceme. Na všechny, kdo uvažují o koupi ojetého auta, proto apeluji, aby si vozidlo dostatečně prověřili,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

V praxi se stav tachometru sleduje zejména během kontroly na stanicích technické kontroly (STK) nebo stanicích měření emisí (SME), a dále takový přestupek může při technické silniční kontrole zjistit také policie. Pakliže při kontrole na STK nebo SME dojde ke zjištění nižšího stavu kilometrů na počítadle tachometru než při předchozí kontrole, provozovatel takového vozidla má na odstranění této závady (typu B) lhůtu 30 dnů. Během této doby musí předložit platný protokol o provedení opravy nebo výměny počítadla ujeté vzdálenosti, jinak vozidlo ztratí technickou způsobilost.

Veřejná databáze www.kontrolatachometru.cz

Pokud firma nebo fyzická osoba, která provedla opravu nebo výměnu počítadla, protokol nevystavila, hrozí jí za to sankce až 50 tisíc Kč. V případě, že došlo k nelegálnímu stočení tachometru, hrozí tomu, kdo stočení provedl, sankce až 500 tisíc Kč. „Podvody spojené se stáčením tachometrů aktivně řešíme už řadu let. Prvním krokem byla příprava aplikace kontrolatachometru.cz, dalším zavedení fotodokumentace na stanicích technické kontroly a měření emisí. Na příští rok dále chystáme úpravu informačního systému stanic technické kontroly, která bude automaticky upozorňovat na všechny případy, kdy by během kontroly na STK byl zjištěn nižší stav počítadla tachometru než při předchozí kontrole,“ dodal ministr dopravy Dan Ťok.

Motoristé mohou využívat veřejně přístupnou databázi www.kontrolatachometru.cz, kde si mohou zjistit stav tachometru při poslední technické kontrole a předchozích návštěvách na STK. Přestupky spojené se stáčením tachometrů projednávají krajské úřady, odvolacím orgánem je ministerstvo dopravy; vztahuje se na vozidla, která absolvovala kontrolu na STK po 1. lednu 2016, odkdy byla zavedena povinná fotodokumentace. Občané mající podezření na stočení tachometru u vozidel mohou věc oznámit například také na policii nebo obci s rozšířenou působností.

SOVA navrhuje kontrolu firem nabízejících úpravy

Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) provedlo inventuru počtu firem, které na internetu nabízejí nastavení či úpravy stavu tachometru. Tyto firmy by se podle sdružení měly okamžitě po 1. říjnu, kdy začne pravděpodobně ustanovení platit, stát cílem pravidelných kontrol České obchodní inspekce.

„Podle našeho názoru z novely vyplývá, že nelegální nebude jen provádět úpravy stavů tachometrů, ale i nabídka s tím souvisejících služeb. Teď záleží na České obchodní inspekci, jestli bude zákon takto interpretovat a vyrazí do boje proti firmám, které stáčení na internetu nabízejí. Jsme připraveni inspektorům poskytnout tipy na konkrétní firmy, které jsme na internetu objevili,“ uvedl předseda SOVA Zbyněk Veselý s tím, že řada nabídek je vysloveně absurdních a v jasném rozporu s dobrými mravy.

„Je až k pláči, když někdo napíše například ,Počítadlo kilometrů není státem cejchovanou mírou, proto je s ním možné libovolně manipulovat‘, ,Poskytujeme na naše služby záruku a garantujeme, že není možné žádným způsobem zjistit původní hodnotu‘ nebo ,Prodáváme a montujeme zařízení na zastavení načítání kilometrů ve vozidlech‘ či ,Tachometr upravujeme (stáčíme) pouze osobám, které nemají v úmyslu vozidlo prodat, ale úpravou tachometru sledují pouze svůj soukromý cíl!‘,“ řekl Zbyněk Veselý.

Roste počet prodejců nabízejících zařízení pro úpravu

Alarmující je podle Zbyňka Veselého také nárůst počtu prodejců zařízení a programů, které nastavení tachometrů umožňují. „S čím dál větším podílem vozů s vyspělejší elektronikou jsou schopni nastavit podle návodu kilometry na tachometru i laikové. Při ceně mezi osmi tisíci a deseti tisíci korunami za propojovací kabel a software se investice vyplatí už u jednoho dražšího auta,“ zdůraznil Zbyněk Veselý.

Podle něj však nejde při přetáčení tachometrů pouze o hmotnou újmu související s podvodným zvýšením ceny ojetého vozu. „Pokud je na automobilu přetočený tachometr, vystavuje se řidič takového vozidla velkému riziku poškození zdraví či ohrožení života. Automobil a jeho důležité díly jsou totiž výrazně jinak opotřebené, než by majitel podle stavu tachometru předpokládal. A to by si měli uvědomit jak prodávající, tak kupující,“ zdůraznil Zbyněk Veselý.

Další informace o tom, jak odhalovat triky prodejců ojetých automobilů, jsou uvedeny na webu v příručce SOVA pro bezpečnou koupi ojetiny.

(lan)

www.kontrolatachometru.cz

www.sdruzeni-sova.cz/prirucka.pdf

Foto: LAN

spinner