​Rychlost na opravovaných úsecích D1 budou opět měřit radary

​Rychlost na opravovaných úsecích D1 budou opět měřit radary

8.3. - Rychlost na několika opravovaných úsecích dálnice D1 budou letos opět kontrolovat radary. Silničáři je nainstalují na místa, kde je kvůli stavebním pracím omezená rychlost na 80 kilometrů za hodinu. Včera to sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. ŘSD používalo radary na opravovaných úsecích i v předchozích letech, podle údajů z minulých měření dodržuje sníženou rychlost 97 procent řidičů. Od kdy budou radary rychlost měřit, zatím není jasné.

„Důvodem je zvýšení bezpečnosti řidičů, našich zaměstnanců a pracovníků zhotovitele, kdy je třeba v rámci stavby dodržovat sníženou rychlost 80 kilometrů za hodinu. V rámci modernizace je tento systém využíván v etapách, kdy je doprava vedena v režimu 2+2 jízdní pruhy na jedné polovině dálnice,“ uvedl Jan Studecký.

O tom, kde přesně bude fungovat úsekové měření, nebylo podle mluvčího zatím rozhodnuto. Loni měřily radary rychlost na celkem čtyřech opravovaných úsecích.

ŘSD kvůli tomu tento týden vypsalo novou zakázku pořízení jedné sady radarů za 1,8 milionu Kč. Součástí zakázky je dodávka sady, její otestování i následný provoz. Silničáři mají k dispozici také další sady z minulých měření.

ŘSD na D1 využívá radary k tzv. úsekovému měření. To zaznamenává průměrnou rychlost řidiče při průjezdu kontrolovaným úsekem. Radary, které jsou umístěné na začátku a na konci měřených úseků, zaznamenají přesný čas průjezdu auta celým úsekem a z výsledného času automaticky vypočítají průměrnou rychlost. Výsledky jsou ze systému posílány policii a případné přestupky řeší místně příslušné obce s rozšířenou působností.

Dálnice D1 z Prahy do Brna se bude letos modernizovat na celkem sedmi úsecích o celkové délce 71 kilometrů. Žádný z nich nebude během tohoto roku dokončen.

(čtk)

spinner