Dopravci mohou dostat kvůli krizi stamiliony, uvedl v televizi Prima ministr Havlíček

Dopravci mohou dostat kvůli krizi stamiliony, uvedl v televizi Prima ministr Havlíček

26.8. - Zájezdovým dopravcům by mohl stát dát přímou peněžitou pomoc až v řádu stamilionů korun kvůli krizi způsobené koronavirem. Televizi Prima to řekl ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Pomoc ale ještě musí projednat s ministerstvem financí. Až polovině tuzemských zájezdových dopravců hrozí kvůli omezení cestování v souvislosti s pandemií krach, řekl již dříve ČTK mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.


Dopravci by chtěli podobnou pomoc jako provozovatelé ubytovacích zařízení, kterým stát slíbil kompenzace za dobu, kdy museli mít kvůli opatřením proti koronaviru zavřeno. Havlíček s tím podle Primy souhlasí, a jednotliví dopravci by tak mohli dostat desetitisíce až statisíce korun. "Myslím, že v řádu stamilionů bych byl schopen dát dohromady. To samozřejmě musím ještě projednat s ministerstvem financí," řekl Primě ministr. "Osobně si myslím, že v průběhu druhé polovičky října, maximálně začátkem listopadu by mohli (dopravci) tyto zdroje vyzískat," doplnil.

V Česku krize zasáhla podle sdružení Česmad Bohemia kolem 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. V současnosti mají autobusoví dopravci zhruba pětinu obvyklého počtu zakázek. "Když nejsou zakázky, nemůžou udržovat zaměstnance, ani s pomocí programu antivirus. Někteří využili odkladu splátek, ale odklad také netrvá věčně. Je to jen odsouvání problému," řekl mluvčí sdružení Martin Felix.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner