Přepravu zkapalněného plynu bude zajišťovat tahač IVECO S‑WAY NP

Přepravu zkapalněného plynu bude zajišťovat tahač IVECO S‑WAY NP

Jednatel společnosti SPOLGAS Igor Brik převzal v Iveco Truck Centru v Loděnici první tahač nové generace poháněný zkapalněným zemním plynem IVECO S‑WAY NP v České republice.

Společnosti Spolgas, která se specializuje na obchod s pohonnými hmotami, rozvod plynu a montáž plynových zařízení, bude nový tahač IVECO S‑WAY NP sloužit k přepravě zkapalněného plynu z polského terminálu Svinoústí do České republiky. Jedná se o evropský unikát. „Důležitou roli sehrál také výběr barev kabiny, která je v tmavě modré barvě se žlutými pruhy po stranách dveří vyjadřující podchlazený zemní plyn v kombinaci s pruhem světle modrým symbolizujícím chlad,“ řekl Igor Brik.

Tahač je osazen osvědčeným plynovým motorem Cursor 13 NP o výkonu 338kW (460 k) a s maximálním točivým momentem 2000Nm, který spolupracuje s 12stupňovou automatizovanou převodovkou ZF TraXon. Vozidlo je osazeno dvěma kryogenními nádržemi LNG s kapacitou 540 litrů, které pojmou až 400kg tohoto paliva. Ty by měly zajistit reálný dojezd až 1600km.

Jak uvádí výrobce, model IVECO S‑WAY NP zvyšuje laťku v udržitelnosti: motor na zemní plyn je nejen mnohem tišší, ale také mnohem šetrnější k životnímu prostředí než ekvivalentní dieselový motor. Ve srovnání s naftovými vozidly jsou emise NO2 a pevných částic výrazně nižší. Dalším důležitým faktem je, že provozovatelům logistiky otevírá cestu k dekarbonizaci: díky biometanu je možné dosáhnout téměř úplného snížení emisí CO2a vytvořit tak uzavřený kruh ekonomické a ekologické soběstačnosti, což je zářný příklad oběhového hospodářství.(lan)

Foto: IVECO

spinner