Omezení na D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října

Omezení na D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října

28.9. - Omezení na dálnici D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října. Už dnes je dálnice průjezdná téměř v celé šířce, omezení se týkají místy jen odstavného pruhu či krajnice. ČTK to oznámil mluvčí státního Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. Rozsáhlá modernizace 160 kilometrů dlouhého úseku mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna začala v roce 2013. Opravy měly původně skončit v roce 2018.

Termín definitivního obnovení provozu na opravované D1 stanovilo státní ŘSD na dobu týden před sněmovními volbami, které se uskuteční 8. a 9. října. K obnovení provozu chystá ředitelství briefing.

Veškerá omezení dopravy související s modernizací D1 mají být podle Jana Rýdla ukončena nejpozději v sobotu 2. října. Dnes má být plně průjezdný opravovaný úsek na 66. kilometru, likvidace omezení ve směru na Prahu má skončit v 11:00. Nejpozději do 11:00 má podle ŘSD skončit také omezení na jeden jízdní pruh mezi 81. a 90. kilometrem. "Poté poběží dokončovací práce v odstavném pruhu, od 1. října plný provoz bez omezení," sdělil mluvčí ŘSD.

V úseku mezi kilometry 119 a 134 jsou od dneška průjezdné oba jízdní pruhy, ale bude ještě uzavřená krajnice. Od soboty 2. října ráno už má být úsek v plném provozu bez omezení. V úseku mezi 168. a 178. kilometrem budou přes den průjezdné dva jízdní pruhy v každém směru, ale v noci bude doprava opět omezena na jeden pruh v každém směru. Až v pátek bude provoz zcela obnoven.

Opravy D1 mezi Prahou a Brnem komplikovaly provoz na nejvytíženější silnici Česka zhruba osm let. Řidiči často trávili v omezeních na dálnici desítky minut stáním či popojížděním v kolonách. Práce měly být hotovy podle původních plánů už před třemi lety, ale kvůli potížím se stavbou i získáváním povolení se protáhly.

První úsek nejstarší české dálnice D1 byl otevřen před 50 lety. D1 přes svůj věk stále není plně dokončena, zbývá postavit deset kilometrů v úseku Říkovice - Přerov. Celkem pak bude D1 měřit 376 kilometrů. Nyní se také připravuje rozšíření zhruba 30kilometrového úseku u Brna mezi Kývalkou a Holubicemi.

(čtk)

Foto: ŘSD

spinner