O prázdninách znatelně narostl počet obětí nehod z řad cyklistů

O prázdninách znatelně narostl počet obětí nehod z řad cyklistů

8.9. - Při dopravních nehodách zemřelo o letošních prázdninách o sedm cyklistů více než loni. Počet obětí z řad jezdců na kolech se tak více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 zahynulo v červenci a srpnu na silnicích šest cyklistů, letos to bylo 13. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Vyšší počet tragických následků srážek pro lidi jedoucí na bicyklech přičítá zejména nárůstu tuzemské cykloturistiky v důsledku koronavirové krize a zvyšujícímu se počtu lidí na elektrokolech.


Cyklisté jsou jedinou skupinou účastníků dopravního provozu, u které se v létě výrazně zvýšila úmrtnost. Znatelný pokles naopak zaznamenali policisté u obětí z řad motocyklistů či spolujezdců v motorových vozidlech, o čtyři méně bylo i zabitých řidičů osobních aut. Celkově se počet obětí snížil o 20 na 98 lidí. I tento pokles podle Zlého zapříčinilo zejména to, že kvůli pandemii covid-19 zůstali lidé častěji v Česku. Na hlavních tazích byl proto hustější provoz.

Úmrtnost cyklistů kromě koronaviru ovlivnil podle Zlého i nárůst lidí využívajících elektrokola. "Tito lidé často přeceňují své síly," prohlásil ředitel dopravní policie. Elektrokola podle něj způsobila také to, že se řady cyklistů rozšířili i o skupiny lidí, kteří dříve na bicyklech nejezdili.

Od počátku roku do konce srpna zemřelo při nehodách 34 cyklistů, počet obětí vzrostl oproti stejnému období loni o deset. Celkově se v Česku stalo v prvních osmi měsících 63.088 dopravních nehod, při kterých 323 lidí zemřelo, 1180 utrpělo těžká zranění a 14.495 lidí se zranilo lehce.

(čtk, tl)

Foto: ZZS Středočeského kraje
spinner