O prázdninách zemřelo při nehodách nejméně lidí od roku 1990

O prázdninách zemřelo při nehodách nejméně lidí od roku 1990
8.9. - O letošních letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 98 lidí. Počet obětí dopravních nehod je tento rok nejnižší od roku 1990. Oproti loňskému červenci a srpnu si kolize vyžádaly o 20 mrtvých méně, oproti předloňsku o 17. Policejní statistiky nehodovosti dnes na tiskové konferenci představil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Za mírnější následky dopravních kolizí podle něj může zejména to, že lidé v důsledku koronavirové pandemie zůstali častěji v Česku. Na hlavních tazích byl proto hustější provoz a rychlost byla pomalejší.

"Zaznamenali jsme pokles ve všech hlavních kategoriích," řekl Zlý. Dopravních nehod podle něj vyšetřovali policisté 17.778, což je oproti loňsku pokles o 247. Kromě smrtelných případů se snížil i počet těžce a lehce zraněných.

Nižší úmrtnost je podle ředitele dopravní policie dána více faktory. "Jednak jsme docela medializovali připravované dopravněbezpečnostní akce," uvedl Zlý. Díky tomu se podle něj například poslední prázdninový víkend obešel zcela bez smrtelných následků. Také někteří řidiči podle něj už začínají jezdit ohleduplněji. Nejvíce však následky nehodovosti ovlivnilo to, že Češi mnohem více vyhledávali k dovoleným místa v tuzemsku.

Od začátku roku do konce srpna se v Česku stalo 63.088 dopravních nehod, při kterých 323 lidí zemřelo, 1180 utrpělo těžká zranění a 14.495 lidí se zranilo lehce. Nejčastější obětí jsou řidiči osobních aut. Počet úmrtí je nejnižší od roku 1961, od něhož dopravní policie vede statistiku nehodovosti.

(čtk,tl)

Foto: archiv

spinner