Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou

Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou

Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou v zemích Beneluxu. Dopravci v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku mohou využívat výhod bezpapírového nákladního listu – prozatím v rámci zkušebního provozu, který byl slavnostně spuštěn 5. března letošního roku.

Elektronický nákladní list se před časem začal používat při přepravách mezi Francií a Španělskem, na národní úrovni pak u vnitrostátních přeprav v Nizozemsku a Lucembursku. Nyní odstartoval projekt e-CMR také u mezinárodních přeprav. Předpokládá se, že po této testovací fázi se stane e-CMR plně funkční procedurou „od Kodaně po Sevillu“.

Možnost využití elektronického nákladního listu v Beneluxu přináší úsporu 4,50 € na jednu zásilku. S ročním objemem kolem 65 milionů zásilek přechod na e-CMR představuje úsporu blížící se 300 milionům €.

e-CMR rovněž zvyšuje přesnost přenosu údajů a efektivitu. Administrativa je mnohem rychlejší, zkracuje se čas nezbytný na opakované zadávání dat, není třeba manipulovat s papírovými dokumenty, odpadá používání faxu, případně skeneru. Není nutné vytvářet papírový archiv. Rychlejší je také fakturace. Celkově se systém vyznačuje vyšší transparentností a přesností, lépe se kontroluje pohyb zásilky. Přístup ke všem podstatným informacím (včetně údajů o vyzvednutí a doručení zásilky) v reálném čase přináší benefity všem stranám.

Výsledky testování budou sdíleny s institucemi EU, aby se dále posiloval tlak na zavádění e-CMR. Systém by se měl dále rozšiřovat, pokud projde ratifikací protokol o přistoupení k elektronickému nákladnímu listu v zemích, jako je Německo, Itálie a Rakousko. Bude to další krok k bezpapírové silniční nákladní dopravě v EU. Zkušební provoz podporují členové Mezinárodní unie silniční dopravy IRU, nizozemský svaz spedice a logistiky TLN a nizozemská asociace logistiky a dopravy EVOFEDENEX.

Podpora i ze strany UNECE

UNECE (Evropská hospodářská komise OSN) ve spolupráci s IRU vyvinula nové technické standardy pro hladké sdílení elektronického nákladního listu e-CMR. Dopravce je v současné době nucen používat několik odlišných systémů e-CMR, aby mohl spolupracovat s různými zasilateli. Situace značně limituje využití kapacit dopravců místo toho, aby všechny strany profitovaly z nasazení nových technologií. Interoperabilita a standardizace dat mezi různými službami e-CMR zajistí celkové zjednodušení procedur pro dopravce, speditéry, příslušné úřady a vůbec všechny další zainteresované subjekty.

Nová iniciativa posouvá celý sektor blíže k plné interoperabilitě

Projekt digitalizace zapadá do vize ITS (Inteligentní dopravní systémy). Podle Zeljka Jeftice, který u Mezinárodní unie silniční dopravy IRU odpovídá za globální inovace, „nejnovější, která je klíčovým předpokladem k plošnému nasazení e-CMR“.

Pravidla pro mezinárodní silniční nákladní přepravu upravuje v rámci platformy OSN Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR), ke které přistoupilo 55 smluvních stran v Evropě, severní Africe, centrální Asii a na Středním východě.

www.iru.org

Foto: lan

spinner