​Na D1 budou letos zprovozněny tři zrekonstruované úseky, první v říjnu

​Na D1 budou letos zprovozněny tři zrekonstruované úseky, první v říjnu

4.7. - Letos budou zprovozněny tři opravované úseky dálnice D1 s celkem 29,5 kilometry. První z nich u Soutic by měl být otevřen během října, další budou následovat v listopadu. Celkem by tak na konci roku mělo být zrekonstruováno 119,5 kilometru, zbylých 41,5 kilometru chce stát dokončit v příštím roce. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V současnosti opravy pokračují na sedmi úsecích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy


"V říjnu zmizí první omezení, další pak postupně stavaři odstraní na konci listopadu před zimní přestávkou. Pro mě je podstatné, že v příštím roce na podzim bude celá D1 hotová, průjezdná bez velkých omezení, které zažíváme v těchto dnech. Řidičům děkuji za trpělivost, omlouvám se za komplikace a případné kolony," uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Přes léto tak budou pokračovat rekonstrukční práce na celkem sedmi místech. Letos by mělo být dokončeny úseky Soutice-Loket, dále téměř 14kilometrový úsek z Humpolce do Větrného Jeníkova a šestikilometrový obchvat Velkého Meziříčí. V příštím roce budou zbývat úseky Mirošovice-Hvězdonice, Koberovice-Humpolec, Velký Beranov-Měřín a Devět křížů-Ostrovačice.

Opravy D1 jsou rozděleny do 20 úseků, 13 z nich je dokončeno. Kompletní rekonstrukce D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou začala v roce 2013. Dosud je hotovo 90 kilometrů. Opravy měly být původně dokončeny už letos, práce ale nabraly zpoždění.

Modernizace D1 začala v roce 2013. Úseky mezi Prahou a Brnem byly uvedeny do provozu v průběhu 70. let minulého století a i nejnovější úseky mají za sebou přes 30 let provozu a jsou již tedy na konci plánované životnosti. Některé dálniční objekty (například mosty) byly realizovány již ve 30. letech minulého století.

(tl)

Foto: Ministerstvo dopravy, archiv

spinner