Na českých silnicích zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí

Na českých silnicích zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí
21.8. - Na silnicích v České republice zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí. V tiskové zprávě to uvedla Hana Estefányi z Centra dopravního výzkumu v Brně. Připomněla, že pás zvyšuje šanci na přežití, nepřipoutaní se každoročně významně podílejí jak na množství usmrcených, tak zraněných. Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, 2110 se těžce zranilo.

Bezpečnostní pásy se jako součást povinné výbavy objevily podle Centra dopravního výzkumu ve švédských automobilkách v roce 1959. V Československu bylo použití bezpečnostních pásů na předních sedadlech od povinné od roku 1967. Cílem bylo snížení fatálních následků nehod. Přesto někteří lidé pás nepoužijí. "V uplynulých dvou letech bylo na českých silnicích každoročně v osobních vozidlech usmrceno 80 osob, které nebyly připoutány bezpečnostním pásem. Jen v loňském roce bylo dalších 146 osob zraněno těžce a 678 zraněno lehce," uvedl vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Podle něj je nutné, aby si nejen řidiči, ale i spolujezdci uvědomili, že bezpečnostní pás je nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti.

Z usmrcených řidičů nebylo připoutáno přes 20 procent, z usmrcených spolujezdců nebylo připoutáno 35 procent, uvedla Estefányi. Rozdíly jsou i mezi muži a ženami. "Ženy jsou z hlediska používání zádržných systémů zodpovědnější, neboť podíly nepřipoutaných žen jsou ve všech letech nižší než podíly nepřipoutaných mužů," uvedla Estefányi. Vyšší podíl nepřipoutaných bývá o víkendech. Nejvyšší podíly nepřipoutaných lidí na fatálních nehodách aut byly v Jihočeském a Libereckém kraji, nejnižší naopak v Praze a v Jihomoravském kraji.

(čtk, tl)

Foto: archiv

spinner