​Modernizovaný závod v Hannoveru spustil sériovou výrobu nového Volkswagenu Multivan

​Modernizovaný závod v Hannoveru spustil sériovou výrobu nového Volkswagenu Multivan

9.10. – Volkswagen Užitkové vozy spustil sériovou výrobu nového Multivanu včetně verze s plug-in hybridním pohonem. Nový Multivan nabízí kromě nového pohonu také vyšší úroveň komfortu i bezpečnosti a inovativní interiér. Zahájení výroby je milníkem v procesu transformace hlavního výrobního závodu značky Volkswagen Užitkové vozy. Jeho rekonstrukce dále pokračuje a závod se připravuje na zahájení výroby plně elektrického modelu ID. BUZZ v příštím roce.

Začlenění nového Multivanu do výrobních procesů probíhalo spolu s montáží nového výrobního zařízení souběžně s pokračující výrobou. „Pro všechny z nás to byl náročný úkol, který jsme splnili do posledního detailu,“ řekl Josef Baumert, člen představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy, odpovědný za výrobu a logistiku. Navzdory výzvám koronavirové pandemie a napjaté situaci s dodávkami některých dílů byla nyní sériová výroba nového modelu Multivan zahájena podle plánu.

Společnost Volkswagen Užitkové vozy dosáhla dalšího zvýšení efektivity výroby širším využitím automatizace a důslednou strategií digitalizace. Skvělým příkladem je karosárna. Zatímco míra automatizace v této části výroby je u modelu T6.1 asi 77 procent, u nového Multivanu je to už 93 procent! „Důsledné zlepšování produktivity je investicí do budoucnosti,“ řekl Baumert. Obsluha strojů dohlíží z jednoho ovládacího stanoviště na několik pracovních stanic současně. Díky digitálnímu zařízení na základě chytrých hodinek je s výrobním zařízením trvale ve spojení. Systém s předstihem hlásí, že jsou zapotřebí díly nebo je nutná údržba. Tím se předchází prostojům.

Po spuštění nového zařízení pro nanášení krycího laku před dvěma roky obdržela nyní lakovna nejmodernější zařízení, které pracuje se dvěma různými barvami laku. Nový Multivan zde získává oblíbená dvoubarevná lakování karoserie.

Efektivitu montáže zvyšuje automatizovaná logistika dílů. Autonomní přepravníky ve výrobní hale vozí díly přímo ze skladů na montážní linky. Modely T6.1, Multivan, ID. BUZZ a ID. BUZZ Cargo budou vyráběny na pouhých dvou hlavních montážních linkách.

Nejnovější generace modelu Multivan

S novým Multivanem se v Hannoveru poprvé sériově vyrábí vozidlo na základě modulární platformy MQB pro vozidla s motorem uloženým vpředu napříč. Koncepčně se jedná u tohoto MPV o obrovský vývojový skok. Nabídka pohonů poprvé zahrnuje verzi plug-in hybrid. Kromě toho byl do výbavy zařazen nový evoluční stupeň síťově propojených asistenčních, ovládacích, informačních a zábavních systémů. Díky novému konceptu interiéru je Multivan ještě mnohostrannější.

Plug-in hybridní pohon (PHEV) o výkonu 160 kW/218 k umožňuje jak kratší jízdy s nulovými lokálními emisemi, tak i cestování na dlouhé vzdálenosti díky dlouhému dojezdu a nízké celkové spotřebě. Multivan kromě toho přichází na trh také se dvěma přeplňovanými zážehovými motory (100 kW/136 k a 150 kW/204 k). Již na jaře 2022 bude následovat turbodiesel s výkonem 110 kW/150 k.

„Předprodej nového Multivanu na českém trhu zahájíme v druhé polovině října. Uvedení na trh v České republice bude následovat začátkem příštího roku“, řekl Jakub Šebesta, ředitel značky Volkswagen Užitkové vozy.

(lan)

Foto: Volkswagen Užitkové vozy

spinner