​Londýn zavedl nový ekologický poplatek za vjezd do centra města

​Londýn zavedl nový ekologický poplatek za vjezd do centra města

9.4. - Řidiči starších vozů, které více znečišťují ovzduší, platí od včerejška za vjezd do centra Londýna nový poplatek. Britská metropole zavedla totiž takzvanou zónu s ultranízkými emisemi (ULEZ), informovala zpravodajská stanice BBC. Cílem je do dvou let snížit emise až o 45 procent. V roce 2021 se navíc tato zóna rozšíří na většinu britské metropole.

Za vjezd do centra Londýna se již od roku 2003 platí poplatek, který měl řidiče osobních automobilů přimět k tomu, aby se přesunuli do městské hromadné dopravy. Vybírá se od pondělí do pátku. Nový poplatek za vjezd do centra, který se bude vybírat i o víkendu, se dotkne majitelů starších vozů, kteří tak budou k dosavadnímu poplatku muset přidat dalších 12,5 GBP (373 Kč) za den. Majitelé starších vozů v pracovní den tak zaplatí za vjezd do centra nově celkem 24 GBP (716 Kč).

Zatímco nyní zpoplatněná zóna zahrnuje samotné centrum Londýna, od října 2021 se bude ekologický poplatek vybírat v rozsáhlé oblasti ohraničené vnitřním městským okruhem. Podobné zóny nízkých emisí se chystá v Británii zavést i Birmingham, Leeds či Manchester. V prvních dvou zmíněných městech by se mohlo za vjezd do vyznačené oblasti začít platit už od příštího roku.

(čtk)

Foto: Wikimedia Commons

spinner