Icom transport loni zvýšil obrat o 11 % na 3,9 miliardy Kč

Icom transport loni zvýšil obrat o 11 % na 3,9 miliardy Kč

8.2. - Koncern Icom transport vloni zvýšil svůj obrat o 11,4 procenta na 3,9 miliardy Kč. Uskupení, které patří mezi významné tuzemské dopravce, vykázalo za minulý rok konsolidovaný zisk před zdaněním 142 milionů Kč, řekl Jan Varhaník z vedení společnosti. Do uskupení patří devět firem zaměřených na autobusovou i nákladní dopravu a další služby.

Autobusová doprava se na obratu podílí největším dílem, loni to bylo 44 procent. Zakázky v nákladní dopravě představovaly pětinu ročního obratu. Firmy koncernu zajišťují linkovou autobusovou dopravu objednávanou samosprávami v devíti krajích a v Praze. Jan Varhaník uvedl, že podle očekávání by letos mohla být vypsána výběrová řízení na dopravce u spojů zařazených do této základní dopravní obslužnosti v krajích Zlínském, Královéhradeckém a Pardubickém.

„Tady bychom se chtěli účastnit. Obhájit tu práci, kterou v současné době děláme a samozřejmě naše vize je ještě se o něco rozšířit,“ řekl. Icom kvůli tomu plánuje pořídit přibližně stovku autobusů. Koncern jich teď provozuje 800. Loňské investice 337 milionů Kč do obnovení vozového parku zahrnovaly kromě jiného 53 nových autobusů.

Všechny autobusy plánuje koncern tento rok vybavit kamerami, které budou sledovat venkovní provoz. „A to z toho důvodu, že vznikají různé konfliktní situace na silnici. Řidičům to potom pomáhá při určování viníka,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová. Loni Icom kamery testoval u 89 vozidel. Náklady na pořízení všech kamer budou do čtyř milionů Kč.

Kromě mateřské společnosti Icom transport sídlící v Jihlavě patří do koncernu ČSAD Benešov, ČSAD Jindřichův Hradec, ČSAD Slaný, ČSAD Ústí nad Orlicí, firmy Trado Mad a Trado Bus a další dvě firmy zaměřené na servisní služby spojené s dopravou. V součtu v nich pracuje 1800 lidí, řidičů autobusů z nich je 1080. Dalších 320 pracovníků řídí kamiony.

Další řidiče Icom hledá. Podle jeho generálního ředitele Zdeňka Kratochvíla se jich tisíce nedostávají dopravcům v celé republice. „Nedostatek profesionálních řidičů řeší Icom transport i náborem zaměstnanců z třetích zemí, zejména z Ukrajiny,“ uvedl. V koncernu teď pracuje 185 cizinců, kromě Ukrajinců i Slováci nebo Poláci. Icom jim zajišťuje ubytování. Zázemí pro ně firma vytvořila například i v nové budově svého autobusového nádraží v Humpolci. Průměrný plat řidičů autobusů v koncernu byl vloni 29 699 Kč hrubého měsíčně, bez diet.

Autobusy koncernu v uplynulém roce přepravily 32 milionů lidí, v součtu ujely 44,5 milionu kilometrů. Nákladní auta provozovaná v tomto uskupení za minulý rok urazila 27 milionů kilometrů.

(čtk)

spinner