CzechToll loni utržil 2,3 mld. Kč, zisk navýšil na 26,7 mil. Kč

CzechToll loni utržil 2,3 mld. Kč, zisk navýšil na 26,7 mil. Kč
24.7. - Společnost CzechToll, současný správce mýtného systému v ČR, v loňském roce utržila 2,3 miliardy korun, předloni nevykázala žádné tržby. Zisk podniku po zdanění činil 26,7 milionu korun, o rok dříve společnost skončila ve více než desetimilionové ztrátě. Vyplývá to z výroční zprávy CzechTollu, kterou má ČTK k dispozici. Firma začala provozovat mýto v prosinci loňského roku, do té doby se věnovala přípravám nového satelitního systému.
Přes 96 procent z loňských tržeb činily podle výroční zprávy výnosy ze služeb spojených s vybudováním nového systému. Ze samotného provozu systému pak firma utržila přes 83 milionů korun.
Nový mýtný systém začal na dálnicích a vybraných silnicích první třídy od 1. prosince. Stát tehdy vybral přes 724,5 milionu korun, meziročně o 0,7 procenta méně. Od letošního ledna začal nový systém fungovat i na dalších 900 kilometrech silnic první třídy.
Po rozšíření mýtné výběry v prvních měsících roku rostly, následně však vypukla koronavirová krize, což vedlo k oslabení tuzemského provozu. Za první pololetí tak výběry mýtného činily 5,5 miliardy korun, což je meziročně o procento méně.
CzechToll na konci loňského roku vystřídal na pozici správce mýta rakouskou společnost Kapsch. Spolu s tím český podnik spustil nový elektronický systém mýtného založený na satelitní technologii. Ten CzechToll vybudoval společně se slovenskou partnerskou společností SkyToll. Za vybudování systému a jeho desetiletý provoz firma dostane od státu 10,75 miliardy korun.
CzechToll patří do investiční skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. Založen byl v srpnu 2017. Na konci loňského roku firma zaměstnávala 48 lidí.

(čtk, tl)

Foto: archiv, LAN

spinner