Cebia

Cebia: Bazary mohou podvádět i u ověřování ojetin

Cebia: Bazary mohou podvádět i u ověřování ojetin

PRAHA (16.1.) – Autobazary stále častěji zneužívají značku Cebia při nabízení svých ojetých vozidel ve snaze zlepšit jejich prodejnost. Ta jsou inzerována jako „prověřená od Cebie“ nebo dokonce autobazar na svém webu tvrdí „všechna naše vozidla jsou prověřena společností Cebia“ a přitom auta neprověřují vůbec nebo zdaleka ne všechna. Některé autobazary takto zneužívají zvýšené poptávky zákazníků po autech s doloženou historií. Upozornila na to společnost Cebia, která se zabývá právě prokazováním původu ojetých motorových vozidel.

Navíc, i když vozidlo je prověřené, ještě neznamená, že je bez vady. Naopak právě výsledek prověření většinou odhalí nějaký problém v historii vozidla. Jedinou obranou zákazníků, aby nebyli klamáni, je požadovat ke každému vozu certifikát, ten si přečíst a ověřit. „My samozřejmě kontrolujeme spolupracující autobazary, ale vzhledem k jejich množství a počtu nabízených ojetin nelze podchytit všechny případy. Ve skutečnosti je velmi málo bazarů, které prověřují opravdu všechna auta a výsledek poctivě poskytují zákazníkům. Jediným účinným způsobem prevence je požadavek zákazníka na doložení historie u každého konkrétního vozidla, o které má zájem a dokument si přečíst,“ řekl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Prodejce spolupracující se společností Cebia by měl být schopen předložit zákazníkovi ke každému vozidlu OSVĚDČENÍ Cebia REPORT. A nestačí samotná existence OSVĚDČENÍ, je třeba si ho také přečíst a zjistit jak je auto hodnoceno, respektive zda záznamy pokrývají celou historii vozidla. „Konkrétně u kontroly stavu tachometru vždy uvádíme, zda záznamy pokrývají celou historii, část historie nebo zda historii vozidla nepokrývají. Navíc výrazně upozorňujeme, když výsledkem je podezření na stočení tachometru,“ uvedl dále Martin Pajer.

Cebia také doporučuje ověřit si pravost OSVĚDČENÍ on-line na jejím webu. Stačí zadat VIN a číslo OSVĚDČENÍ přímo na stránce www.cebia.cz. Další informace o vozidle jsou k dispozici v on-line systému AUTOTRACER, kde se zákazník může dozvědět nejen informace obsažené v Cebia REPORTu, ale například i konkrétní hodnoty stavu tachometru, servisní či škodní historii a další informace. Po zadání VIN zákazník zdarma ihned vidí, jaké informace jsou k vozidlu k dispozici.

(lan)

www.cebia.cz

spinner