Osobní vodní doprava, rekreační a sportovní plavba, územní plánování ve vodní dopravě v rámci transevropských koridorů a modernizace a výstavba vnitrozemských vodních cest byly hlavními tématy letošních Plavebních dnů.
Vnitrozemská plavba
Zlepšení splavnosti Labe
Pro udržení plavby je nutné zlepšit parametry úseku Střekov-Magdeburk
V Čechách vzhledem ke specifickým geografickým podmínkám nebyla vybudována hustá síť vodních dopravních cest. O to více je pro obchodní plavbu významná provozuschopná, 260 kilometrů dlouhá labsko-vltavská vodní cesta, budovaná od začátku minulého století kaskádou jezů zajišťujících vzdutím ponor plavidel 180 až 220 centimetrů i při nejnižších průtocích v řece.
Příští týden ve dnech 21. až 23. října se v Kralupech nad Vltavou uskuteční konference s mezinárodní účastí – 22. plavební dny. Konferenci pořádají České plavební a vodocestné sdružení a Slovenský plavebný kongres.
Ministr dopravy Milan Šimonovský minulý týden přislíbil finanční pomoc odvětví vodní dopravy, které zakouší mimořádně těžké období v důsledku dlouhotrvajícího sucha. Dotace provozovatelům vodní dopravy by měla přesáhnout sto miliónů Kč.
Ing. Michael Skalický pro DN
„Snažíme se rozšířit chápání vodohospodářských projektů v celé šíři jejich funkcí“
Již delší čas se vedou diskuse kolem výstavby přístavního multimodálního logistického centra (MLC) v Pardubicích. Pokud by se jeho realizaci podařilo prosadit, přineslo by z dopravního hlediska výhodnou kombinaci hlavního železničního tahu, blízké dálnice, letiště a labské vodní cesty.
V poslední době se v médiích opět diskutuje na téma zlepšení plavebních podmínek na Labi v úseku Ústí nad Labem-státní hranice ČR/SRN. Jak to u tak specifických a odborných témat bývá, zaznívají na straně příznivců i odpůrců investic do úprav této části Labe často zkreslené údaje a informace.
Česko-saské přístavy, s. r. o. Děčín, dceřiná společnost německých Sächsische Binnenhäfen Oberelbe (SBO), začala na konci loňského roku provozovat přístavy Děčín a Lovosice, které odkoupila od konkurzního správce zkrachovalé Československé plavby labské.
Ing. Miloslav Černý pro DN:
„V přepravě zboží jsme druhým největším rejdařem v České republice“
Pro lodní dopravu byly v loňském roce bezpochyby mimořádně těžkou zkouškou povodně. Některé společnosti působící v oblasti vodní dopravy se do dnešních dnů potýkají s problémy, které jim velká voda přinesla.
Minulý týden se v Praze sešla valná hromada sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR (SVD), které její předseda Miloslav Černý předložil výroční zprávu za loňský rok. Rok 2002 podle něj přinesl dvě mimořádné události: konkurzní řízení největšího rejdaře, Československé plavby labské, a srpnové povodně.
Rozvoj labské vodní cesty, výstavba dálničního spojení mezi oběma zeměmi, zavádění elektronického mýta a spolupráce v železniční dopravě byly hlavními body, o nichž při své návštěvě v Praze minulý týden se svým resortním protějškem Milanem Šimonovským jednal německý ministr dopravy, stavebnictví a bytové výstavby Manfred Stolpe (SPD).