USA požádaly Německo o zapojení do mise v Hormuzském průlivu

USA požádaly Německo o zapojení do mise v Hormuzském průlivu

31.7 - Spojené státy oficiálně požádaly Německo, aby se zapojilo do mise na ochranu lodí v Hormuzském průlivu a do boje proti íránské agresi. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž ale žádosti se vší pravděpodobností nebude vyhověno. Berlín se dosud k možnému zapojení do vojenské mise vyjadřoval zdrženlivě s odkazem na to, že nebyl oficiálně požádán. V Hormuzském průlivu se v poslední době stalo několik incidentů, při kterých byly ohroženy obchodní lodě.

"Německo jsme oficiálně požádali, aby společně s Francií a Británií pomohlo se zajištěním hormuzské trasy a aby bojovalo proti íránské agresi," sdělila včera mluvčí velvyslanectví USA v Berlíně. Spojené státy tak podle agentury zvyšují na Německo tlak, aby se podílelo na zabezpečení obchodu ve zmíněné mořské úžině.

"Členové vlády jasně řekli, že svoboda plavby po moři má být chráněna. My se ale ptáme, kým?" řekla mluvčí.

Podle informací DPA byla americká žádost adresována Německu a dalším spojencům písemně už před několika dny. Žádost se týkala i konkrétních vojenských kapacit.

Německo sice zatím oficiálně neodpovědělo, ministerstvo zahraničí ale včera dalo najevo, že nelze od Německa očekávat, že by k chystané americké misi Sentinel (Stráž) přispělo. "O příspěvku k ochranné misi pod velením Spojených států v Hormuzském průlivu spolková vláda zatím neuvažovala," uvedlo ministerstvo.

V polovině července zadržely íránské revoluční gardy v Hormuzském průlivu tanker plující pod britskou vlajkou. Tehdejší britský ministr zahraničí Jeremy Hunt proto před týdnem navrhl čistě evropskou vojenskou misi jako doplněk k té americké. To ale bylo ještě před nástupem Borise Johnsona do funkce britského premiéra. Nově utvořená britská vláda s Dominikem Raabem v čele diplomacie nyní prosazuje evropskou misi podporovanou Spojenými státy.

Proti tomu ale zaznívají v německé vládní koalici silné výhrady - zejména ze strany sociálních demokratů (SPD). Německo se totiž podle nich distancuje od politiky "maximálního tlaku" na Írán, kterou prosazuje americký prezident Donald Trump. Panují také obavy, že by země mohla být zavlečena do ozbrojeného konfliktu mezi USA a Íránem.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner