​Společnost Hapag-Lloyd V prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk

​Společnost Hapag-Lloyd V prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk

12.8. - Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd vykázal za první pololetí letošního roku čistý zisk 8,7 miliardy eur (212 miliard Kč). To je více než trojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni. Firma však ve svém dnešním sdělení zároveň upozornila, že válka na Ukrajině a koronavirová krize vyhlídky částečně zhoršují.

Hapag-Lloyd je pátým největším kontejnerovým dopravcem na světě. V prvním pololetí před rokem zisk činil 2,7 miliardy eur. Tržby vzrostly o 94 procent na 17 miliard eur, zejména díky růstu přepravních sazeb a také díky silnějšímu dolaru.

Generální ředitel Rolf Habben Jansen upozornil, že zisk za první pololetí negativně ovlivnily vyšší náklady na manipulaci s kontejnery a pronájem lodí. Ceny pohonných hmot se zvýšily o 67 procent. Pandemie také narušila logistiku a mnoho přístavů je stále přetížených, infrastruktura napjatá a chybí pracovní síla. To dohromady způsobuje delší dobu obratu lodí a kontejnerů.

Firma potvrdila dosavadní prognózu, podle které se bude zisk před úroky, zdaněním a odpisy za celý rok pohybovat v rozmezí 18,2 miliardy až 20,1 miliardy eur. Zisk před zdaněním a úroky pak očekává mezi 16,3 miliardy až 18,2 miliardy eur. Prognózu však ohrožuje nejistota související s válkou, pandemií nemoci covid-19 a náznaky, že ceny v nákladní dopravě se začínají zmírňovat.

Větší konkurent Maersk minulý týden aktualizoval výhled poptávky na spodní hranici svého dosavadního rozpětí a varoval, že prodej zboží dlouhodobé spotřeby se zastavil, uvedla agentura Reuters.

(čtk)

Foto: Hapag-Lloyd

spinner