Po katastrofě v Mosambiku přišla pomoc vzduchem i po moři

Po katastrofě v Mosambiku přišla pomoc vzduchem i po moři

3.4. - Cyklon Idai zdevastoval v polovině března mosambické přístavní město Beira. Podle místních úřadů a záchranných organizací bylo zničeno 90 procent města s 500 000 obyvateli a jeho okolí. Mezi roky 1987 a 2006 přitom přírodní katastrofy ovlivnily životy 19,2 milionu obyvatel Mosambiku, jedné z nejchudších zemí světa, nejvíce vystavené přírodním neštěstím a účinkům změn klimatu.

Záchranná loď, provozovaná rejdařstvím Grindrod pod Ocean Africa Container Lines, dorazila urgentně do přístavu Maputo, aby naložila zásilky humanitární pomoci před dojezdem do Beira den po neštěstí. „Naše mysli jsou s obyvateli Mosambiku. Modlíme se za jejich bezpečnost,“ řekl Andrew Waller, generální ředitel Grindrod Limited.

Mezitím obří letadlo Boeing 747 dorazilo do Maputa s 51 tunami záchranných zásilek od společnosti Save the Children, obsahujícími 8400 celt, 3500 kanystrů, 2500 kbelíků a desítky stanů. Záchranná organizace informovala, že začala s dodávkami do Chimoia, města na západě země, těsně při cestě cyklonu, kde jsou tisíce lidí bez domova a odříznuti záplavami. Konsorcia pomoci pracují na tom, aby se Chimoio stalo hlavním logistickým hubem pro soustřeďování pomoci.

Zásilka pomoci o hmotnosti 97 tun od dubajské International Humanitarian City (IHC), která dorazila do Maputa 20. března, zahrnovala léky, telekomunikační zařízení, stany a sety nářadí na přístřešky. Pomoc přišla ze skladů udržovaných IHC Světovým potravinářským programem a koordinací týmů podpůrných služeb, Světovou zdravotnickou organizací, Save the Children, Catholic Relief Services, Švédskou agenturou pro rozvoj a spolupráci a agenturou Adventist Development and Relief. Let připravila IHC na podporu UN Humanitarian Response Depot (UNHRD), což je logistické konsorcium agencií OSN a NGO, zapojených do pomoci a rozvoje.

(red)

Foto: Wikimedia Commons

spinner