​Kongesce v Rotterdamu může trvat až do konce roku 2022

​Kongesce v Rotterdamu může trvat až do konce roku 2022

13.11. - Kongesce a výpadky v přepravě kontejnerů přes Rotterdam, největší přístav v Evropě, budou pravděpodobně přetrvávat až do roku 2022, uvedli přístavní úředníci. To bude mít nepochybně vliv na hospodářské oživení po pandemii covid-19. Přestože objem propustnosti v přístavu je nyní nad úrovní roku 2019, je omezován různými logistickými problémy, které se přístav snaží řešit, sdělili úředníci.

Řekli, že nejvyšší okamžitou prioritou je zlepšení spolehlivosti jízdních řádů, ale to bude obtížné, protože globální flotila lodí se díky delší čekací době v okolí klíčových přístavů v Asii a USA prakticky snížila o 25 %. Před Rotterdamem lodě v současné době nečekají, ale terminálové kapacity jsou plné a spojení s evropským vnitrozemím neběží hladce.

„Nejméně do konce roku 2022 nevidíme v současné situaci žádné zásadní změny", řekl Emile Hoogsteden, obchodní viceprezident přístavu. „Dokud budou všichni utrácet a objednávat on-line, přes e-commerce, pak nevidíme žádné změny. Přetížení dopravy a úzká místa tedy potrvají, takže se musíme vypořádat s problémy a musíme je řešit,” dodal.

Jako příklad uvedl ředitel, že pro kontejnery v přístavu Hans Nagtegaal se průměrná „doba pobytu“ na kontejner zvýšila na sedm dní ze čtyř dnů před pandemií. „Umíte si představit, co to udělá s kapacitou terminálu, ale také s jeho efektivitou?" řekl.

Minulý měsíc Rotterdam ohlásil 7,8 % nárůst TEU (standardních přepravních kontejnerů) od začátku roku do září, protože ekonomiky a celosvětový obchod se i nadále zotavují z pandemie COVID-19. Hoogsteden uvedl, že nárůst nyní zpomaluje, a to na 2,2 % v říjnu.

Použitím nejlepšího měsíce přístavu roku 2019 jako měřící páky lze deklarovat, že "stále existuje poměrně velká mezera mezi potenciálním objemem, který jsme mohli zvládnout, a tím, co v současné době řešíme", uvedl.

Přístav podniká různé krátkodobé kroky, včetně sdílení dat za účelem zvýšení rychlosti průchodnosti, ale i dlouhodobých investic do infrastruktury do rozšíření a spojení s vnitrozemím.

(SSL)

Foto: LAN

spinner