Eesea: Rejdaři ustupují v počtu blanksailings

Eesea:  Rejdaři ustupují v počtu blanksailings

8.1. - Zrušené odjezdy společností liniové dopravy - takzvané blank sailings - jen málo přispívají k omezení kapacity a tím k vysokým sazbám v kontejnerové přepravě. K tomuto závěru dospěl dánský analytik trhu Eesea. V únoru a březnu loňského rok bylo zrušeno 1,7 a 0,6 procenta odjezdů ve třech nejdůležitějších liniových službách východ / západ. Ve srovnávacích měsících roku 2020 to bylo 19,9 a 9,4 procenta. „Doposud bylo zrušeno jen velmi málo odjezdů pro druhé čtvrtletí roku 2021, zatímco v roce 2020 činily zrušení ve druhém čtvrtletí 14,7 procenta z očekávaných odplutí,“ uvedl analytik. 

Simon Sundboell, generální ředitel společnosti Eesea, k tomu dodal: „Zdálo se, že námořní společnosti záměrně zadržují kapacity, aby zvýšily sazby za přepravu. To nevidíme. Na třech nejdůležitějších trasách východ / západ se kapacita v lednu zvýšila o 7,6 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, přičemž procento prázdných jízd zůstalo téměř stejné. V únoru a březnu byla míra dokonce 34 nebo 17 procent, což je částečně způsobeno nižším počtem zrušení y2y“.

Eesea také konstatuje, že dopravní společnosti hledají veškerou dostupnou charterovou tonáž. "Už neexistuje žádná nevyužitá kapacita, linioví rejdaři zdržují sešrotování a byly dokonce zadány první objednávky nové tonáže."

Jelikož obchodní kapacity a prázdné jízdy pravděpodobně zůstanou v letošním roce ústředním problémem, společnost Eesea zpřístupňuje bezplatně verzi svého indexu obchodní kapacity v reálném čase a sledování prázdných odjezdů na svých webových stránkách eesea.com/trade-capacity a eesea.com/blank-sailings .

(tl)

Foto:  archiv

spinner