DN č. 8 - Skladová a manipulační technika, CEMAT Hannover 2018, Logistika, vychází 12.4., uzávěrka již 22.3.! 

​Trh s industriálními nemovitostmi v ČR vzrostl za pět let o 66 procent

​Trh s industriálními nemovitostmi v ČR vzrostl za pět let o 66 procent

10.10. - Trh s průmyslovými a logistickými nemovitostmi prošel za posledních pět let kompletní proměnou. Celkový objem logistických a skladových prostor se v tomto období zvýšil o 66 procent, a to v důsledku silného růstu e-commerce a maloobchodu. Vyplývá to z průzkumu Barometr, který zveřejnila společnost Colliers International na začátku října.

Grafika průzkumu Barometr ukazuje pozoruhodný vývoj: objem průmyslových ploch v České republice se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšil na 6,646 milionu metrů čtverečních, a to z 3,998 milionu metrů čtverečních dosažených ve druhém čtvrtletí roku 2012. K velkému nárůstu došlo především v Praze a okolí (2,585 milionu metrů čtverečních ) a poblíž hlavních dálničních tepen D1 a D5.

Developeři reagují na snižující se dostupnost volných prostor k okamžitému nastěhování na trhu (-11 % v průběhu pětiletého období) zvýšenou mírou výstavby, přičemž objem skladových prostor ve výstavbě se ve druhém čtvrtletí 2017 meziročně zvýšil o přibližně 144 procent. Stanovené výše nájmů se rovněž podobně zvýšily, průměrné nájemné za metr čtvereční dosáhlo v Praze ve druhém čtvrtletí roku 2017 přibližně 4,80 €/měsíc, ve srovnání s pouhými 2,60 €/měsíc před pěti lety.

Sektor průmyslových nemovitostí se díky zlepšujícím se podmínkám stává častějším cílem investic. V roce 2016 jejich objem překonal hranici jedné miliardy € s celkovou hodnotou 1,043 miliardy €, ve srovnání s pouhými 36 miliony € v roce 2012.

„Růst trhu potvrzuje i jeho rostoucí popularita mezi investory, i přesto se ale trh stále potýká s nerovností mezi nákupním apetitem a dostupností produktu; mnoho developerů v České republice má tendenci spíše ‚vlastnit‘ než ‚prodávat‘. To také odráží silný tržní podíl některých velkých hráčů na trhu,“ řekl Ondřej Vlk, vedoucí výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku.

Rozmach tuzemského trhu s průmyslovými a logistickými nemovitostmi je od druhého čtvrtletí roku 2012 doprovázen prudkým poklesem nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných se snížil ve všech čtrnácti krajích České republiky, přičemž v některých regionech, jako jsou Pardubice a Hradec Králové, za posledních pět let klesl o přibližně 50 procent.

„Nedostatek pracovních sil se stává největším omezením a ohrožením dalšího rozvoje odvětví průmyslových skladů v České republice,“ doplnil Petr Zaoral, ředitel oddělení průmyslových prostor společnosti Colliers International pro Českou republiku.

Dalším omezením tržního rozvoje je silniční síť. Proces povolování a výstavby je v České republice zdlouhavý a za posledních pět let se dálniční síť rozrostla jen nepatrně, shrnuje report Colliers. Největší dokončenou komunikací byla dálnice D8 do Německa (Drážďan), díky níž téměř okamžitě vzrostla poptávka po průmyslových nemovitostech v přilehlém regionu Ústí nad Labem.

Další dálniční úseky stále chybějí, stejně jako výhledy pro jejich dokončení v krátkodobém až střednědobém horizontu: D11 do Polska, R35 jako alternativy k nadměrně používané D1 mezi Prahou a Brnem či jakéhokoli dálničního spoje s Rakouskem.

(mna)

spinner