Logistika, spedice

Logistika a bezpečnost

Pro bezpečnost jsou důležité správně nastavené procesy

Pro bezpečnost jsou důležité správně nastavené procesy

Česká republika se stále více stává srdcem evropské logistiky. Logistická centra vyrůstají v okolí velkých měst a podél hlavních dopravních tahů jako z vody, ale zdaleka už neobsluhují pouze „své“ město. Stále více jsou zapojena do obsluhy celých regionů překračujících hranice evropských států či jsou součástí takových sítí. V této souvislosti však vzrůstá i potřeba zajistit bezpečnost těchto složitých, a někdy i snadno zranitelných systémů. Dopravní noviny zajímalo, jak se v oboru mezinárodní logistiky na našem území dotčené firmy s možným ohrožením vypořádávají.

celý článek

Vzdělávání v dopravě a logistice

Seminář vysvětloval speditérům nejasnosti v NOZ

Seminář vysvětloval speditérům nejasnosti v NOZ

Ačkoli nový občanský zákoník (NOZ) vstoupil v platnost již před více než rokem, speditéři a dopravci stále narážejí v řadě jeho ustanovení na nejasnosti. Dopravní noviny a Svaz spedice a logistiky proto společně uspořádaly na začátku února v Praze další z řady svých odborných seminářů, tentokrát zaměřený na aplikaci nového občanského zákoníku v dopravě, spedici a logistice.

celý článek

Martin Staněk (Raaltrans) pro DN

„Důležitá je informovanost uživatelů“

„Důležitá je informovanost uživatelů“

Spediční databanky se významným způsobem podílejí na boji proti podvodům v dopravě a logistice. O přiblížení situace na tomto poli jsme proto požádali Martina Staňka ze spediční databanky Raaltrans.

celý článek

Německo

Německo má bezpečnostní strategii pro logistiku

Německo má bezpečnostní strategii pro logistiku

Německé spolkové ministerstvo dopravy představilo spolu s oborovými zájmovými svazy společně vyvinutou Bezpečnostní strategii pro nákladní dopravu a logistiku. Cílem je dosáhnout lepšího krizového managementu pro případ přírodních katastrof, nehod značného rozsahu či teroristických útoků. „Naše nová strategie chce posílit bezpečnost, stabilitu a odolnost klíčových infrastrukturních prvků v rámci dopravního a zásobovacího systému. Současně povede ke zlepšení krizového a rizikového managementu,“ uvedla státní tajemnice Dorothee Bärová. Primárním úkolem je zachovat funkčnost zásobování, a tím minimalizovat negativní dopady na národní hospodářství.

celý článek

Evropská komise

EK připravila návrh změn celního kodexu

EK připravila návrh změn celního kodexu

Evropská komise vypracovala návrh úpravy některých částí odbavovacích procedur, které budou součástí široce koncipované změny Celního kodexu EU (UCC). Pro kontejnerovou námořní dopravu EK předpokládá, že rejdaři bez vlastních lodí / námořní spedice (kategorie NVOCC – Non-Vessel Operating Common Carriers/Freight Shippers) budou muset vyplňovat vstupní souhrnné celní prohlášení (ENS), jak dnes činí oceánská rejdařství.

celý článek

Přeprava historického letadla

DACHSER přepravil luxusního veterána z USA – letadlo Gulfstream

DACHSER přepravil luxusního veterána z USA – letadlo Gulfstream

PRAHA (1.3.) – Nezvyklá podívaná se nabízela řidičům na dálnici u německého města Bremerhaven – na kamionovém návěsu putovalo letadlo Gulfstream II. Tuto pro letadlo zcela netypickou přepravu – po zemi a po moři z americké Kalifornie do Německa – realizoval mezinárodní logistický provider DACHSER.

celý článek

Spedice a celní služby

Deklaranti se potýkají s důsledky nepřímého zastoupení

Deklaranti se potýkají s důsledky nepřímého zastoupení

Speditéři a celní deklaranti mají důvod k obavám. Celní správa České republiky totiž začala loni častěji provádět následné kontroly po propuštění zboží. Pro deklaranty z toho vzniká problém, jestliže své klienty, příjemce zboží, zastupují institutem nepřímého zastoupení – což je ovšem dnes velmi obvyklé. Pokud v takovém případě celníci při kontrole příjemce třeba i po několika letech objeví pochybení, stává se deklarant v případě vzniku celního dluhu spoludlužníkem a bez svého zavinění může rychle skončit i v úpadku. O nesnadné situaci deklarantů jednala na konci ledna celní pracovní skupina Svazu spedice a logistiky ČR.

celý článek

Minimální mzda v Německu

Dopravci i speditéři vítají neuplatňování zákona na tranzit

Dopravci i speditéři vítají neuplatňování zákona na tranzit

Čeští silniční dopravci i speditéři vítají rozhodnutí německé ministryně práce Andrey Nahles, která na konci ledna (viz DN 6/15) oznámila, že zákon o minimální mzdě (ve výši 8,50 €/h) nebude zatím uplatňován na cizí tranzitující řidiče, a nebude tedy platit ani povinnost nahlašovat tyto řidiče celníkům v Kolíně nad Rýnem. Toto moratorium platí do vyjasnění kompatibility zákona s právem Evropské unie.

celý článek

DACHSER

DACHSER mění svoji právní formu na SE – evropskou společnost

DACHSER mění svoji právní formu na SE – evropskou společnost

PRAHA (16.2.) – DACHSER, jeden z předních poskytovatelů logistických služeb v Evropě, změnil v souladu se svými dlouhodobými plány svoji právní formu na Societas Europaea (SE). Vstup této rodinné firmy na burzu se neplánuje.

celý článek

Logistika a průmysl

Pohled českých firem do budoucnosti je optimistický

Pohled českých firem do budoucnosti je optimistický

České firmy hledí do budoucnosti s optimismem a v letošním roce očekávají růst zakázek, investic i zaměstnanosti. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky minulý týden zveřejnily Svaz průmyslu a dopravy ČR a Česká národní banka. Dynamický růst průmyslu již přináší postupné oživení také české dopravě a logistice. Pozitivní vývoj pro příští léta by mělo dále podpořit i vyhlášení letošního roku Rokem průmyslu a technického vzdělávání.

celý článek

Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další
28. března 2015 12:01
Dopravní noviny
vydává České dopravní vydavatelství, s.r.o.
Písecká 1967/5, 130 00 Praha 3
tel. +420 226 205 070, fax +420 226 205 080
e-mail: redakce@dnoviny.cz, inzerce@dnoviny.cz, predplatne@dnoviny.cz
Copyright © 2004 - 2015
České dopravní vydavatelství, s.r.o.
Vyrobilo Vergilio
RSS kanál

Společnost České dopravní vydavatelství, s. r. o., využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno. Obdobně je bez souhlasu Českého dopravního vydavatelství, s. r. o., zakázáno i jakékoliv použití dalšího obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií.