Zaměstnanci Airbusu protestovali proti rušení pracovních míst

Zaměstnanci Airbusu protestovali proti rušení pracovních míst

9.7. - Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus ve středu ve Francii a v Německu protestovali proti plánovanému snižování počtu pracovních míst. Firma minulý týden oznámila, že v důsledku koronavirové krize zruší zhruba 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům její celkové pracovní síly. Snižování počtu pracovníků se má týkat právě především Francie a Německa.

Na letišti ve francouzském městě Toulouse, kde Airbus sídlí, ve středu zhruba sedm až devět tisíc zaměstnanců na hodinu a půl přerušilo práci v továrnách a uspořádalo protestní pochod podél ranveje. Byla to první stávka v Airbusu od roku 2008, napsala agentura Reuters.

"Sotva začínáme svůj aktivní život a mysleli jsme si, že máme práci do konce kariéry zajištěnou. Tohle si nikdo nedokázal představit," řekl agentuře dvacetiletý účastník demonstrace. "Někteří lidé si koupili byt, já stavím dům. Samozřejmě máme obavy o budoucnost," dodal.

Odbory se nyní snaží firmu přesvědčit, aby rozsah propouštění omezila. Jean-Francois Knepper z odborového svazu Force Ouvriere označil plánovaná restrukturalizační opatření za přehnaná.

Proti snižování počtu pracovních míst v Airbusu se včera protestovalo rovněž v několika německých městech, například v Brémách podle agentury DPA demonstrovalo kolem 1500 lidí. "Obavy každým dnem rostou," uvedl Sebastian Kunzendorf, šéf závodní rady německé společnosti Premium AEROTEC, která je divizí Airbusu.

Airbus ve středu k večeru oznámil, že v první polovině roku dodal na trh 196 letadel, zatímco v loňském rekordním roce to bylo za stejné období 389 strojů. Naděje na další rekord ale zhatila koronavirová krize - v květnu ani v červnu firma žádnou novou objednávku nezískala. Evropský výrobce loni dodal na trh 863 letadel a poprvé po osmi letech předstihl amerického konkurenta Boeing.

Koronavirová krize vedla k drastickému omezení letecké dopravy, což snížilo poptávku po nových letadlech. "Airbus čelí nejvážnější krizi, jakou kdy toto odvětví zažilo," uvedl minulý týden šéf podniku Guillaume Faury při prezentaci plánu na snižování počtu zaměstnanců.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner