Zájem o koupi insolventních aerolinek Alitalia mají tři firmy

Zájem o koupi insolventních aerolinek Alitalia mají tři firmy

13.4. - Itálie obdržela tři vyjádření zájmu o koupi insolventních domácích aerolinek Alitalia. Oznámilo to italské ministerstvo průmyslu. Žádné bližší detaily o zájemcích neuvedlo, pouze dodalo, že jedna nabídka zahrnuje konkrétní postupy ohledně budoucnosti tras a zaměstnanců. Podle médií jsou mezi zájemci letecké společnosti easyJet, Lufthansa a Wizz Air.

Aerolinky easyJet potvrdily, že předložily revidované vyjádření zájmu o Alitalii v rámci konsorcia, jehož součástí má být fond Cerberus. Lufthansa pak oznámila, že předložila dokument, v němž informovala o svých názorech na "novou" Alitalii, napsala agentura Reuters.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že posune termín pro splacení překlenovacího úvěru poskytnutého Alitalii, protože vládou jmenovaní správci zvažují nabídky. Správcům, kteří mají rozhodnout o budoucnosti aerolinek, také prodlouží mandát k jejich činnosti, který jim měl skončit tento měsíc. Podmínky prodeje budou rovněž podle prohlášení konzultovány se všemi politickými stranami, protože Itálie ještě nemá po volbách, které se uskutečnily minulý měsíc, novou vládu. Termín pro dokončení prodeje tak bude posunut o šest měsíců z původního 30. dubna, napsala agentura APA.

Alitalia byla za 70 let své existence v zisku jen několikrát. Navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím je firma stále ztrátová. Od loňského května je pod zvláštní správou, o kterou požádala italskou vládu kvůli finančním problémům. Vedení Alitalie se k tomuto kroku rozhodlo poté, co zaměstnanci odmítli restrukturalizační plán zahrnující rušení pracovních míst a snižování mezd.

Alitalia v únoru oznámila, že její tržby loni stouply o jedno procento. Zaznamenaly tak první nárůst za sedm let.

(čtk)

spinner