​V odběrovém centru na pražském letišti už netestují indikované

​V odběrovém centru na pražském letišti už netestují indikované

27.7. - V odběrovém centru na Letišti Václava Havla nově na covid-19 otestují jen cestující s platnou letenkou a samoplátce. Provozovatel, společnost GHC Genetics, také kvůli enormnímu zájmu a vznikajícím frontám od tohoto týdne zdvojnásobil množství personálu v centru. Na dotaz ČTK to řekl ředitel společnosti Viktor Furman. Odběrové centrum na letišti funguje od konce června. "Nově nepřijímáme žadatele, kteří přicházejí s žádankami od lékaře, aby se omezil styk potenciálně nemocných s cestující veřejností," řekl Furman. Dodal, že k opatření laboratoř přistoupila po dohodě s vedením letiště.


Firma také posílila množství personálu, aby zamezila dlouhým čekacím lhůtám. Dvojnásobný je nyní jak počet pracovníků, kteří provádějí výtěry z nosohltanu pomocí PCR testu, tak pracovníků zajišťujících související administrativu.

Nyní je podle Furmana žadatel o testování na covid-19 odbaven během dvou až tří minut. Fronty tak na letišti vznikají jen sporadicky.

Veřejnosti přístupné odběrové místo je umístěno ve veřejné části letiště v prostoru mezi Terminálem 1 a 2. V provozu jsou taktéž dvě pohotovostní odběrová místa v neveřejné části letiště před pasovou kontrolou, umístěná na obou terminálech. Podle Furmana je využívají primárně cestující na příletech, kteří jsou s ohledem na destinaci, ze které cestují, povinni předložit negativní test na covid-19.

Odběrové místo mezi terminály letiště je v provozu denně od 04:00 do půlnoci. Cena za standardní PCR test, tedy test výtěrem z nosohltanu, je 1750 korun. Cena za expresní provedení testu s doručením výsledků do tří hodin je 7500 korun. Za oficiální certifikát pro potřeby cestování stanovený ministerstvem zdravotnictví zájemce zaplatí 550 korun.

GHC Genetics podle Furmana nyní s pražským magistrátem projednává zřízení nového odběrového místa přímo v centru metropole. O jeho zprovoznění už dříve informoval primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). "Máme v plánu zřídit přímo v centru města odběrové místo, kam by turisté mohli přijít a nechat se otestovat," řekl Hlubuček. Podle něj by mělo být v provozu od příštího týdne.

V Praze nyní odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří. Na většině místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. Odběry provádí například v Ústřední vojenské nemocnici, v Nemocnici na Bulovce, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v areálu laboratoře Prevedig v Praze 8 nebo na zámku Veleslavín, kde odběry provádí pracovníci společnosti EUC Laboratoře. GHC Genetics také v Praze provádí testy u Polikliniky Prosek v Praze 9.

(čtk, tl)

spinner