​USA odmítly bezletovou zónu nad Ukrajinou, znamenala by válku s Ruskem

​USA odmítly bezletovou zónu nad Ukrajinou, znamenala by válku s Ruskem

1.3. - Spojené státy nepodpoří vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou, uvedla dnes mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní by tento krok znamenal válku USA s Ruskem. K vyhlášení bezletové zóny opakovaně vyzývají představitelé Ukrajiny, která pátým dnem čelí ruské invazi. Rusko včera oznámilo, že nebe nad celou Ukrajinou ovládlo.

Americký prezident Joe Biden dal jasně najevo, že nemá v úmyslu vyslat americké vojáky do války s Ruskem, řekl podle agentury DPA Psakiová. Bezletová zóna by podle ní byla krokem tímto směrem.

"Vyžadovalo by to nasazení americké armády pro její vymáhání, což by znamenalo přímý konflikt, potenciálně přímý konflikt a potenciálně válku s Ruskem, do které se nechceme zapojit," řekla mluvčí o možnosti bezletové zóny nad Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera podle agentury Reuters řekl, že je načase zvážit zavedení bezletové zóny pro ruské rakety, letadla a vrtulníky. Stát by se tak podle něj mělo v reakci na ruské ostřelování města Charkov, kde dnes podle ukrajinských představitelů zahynulo 11 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

Zelenskyj ve svém videoposelství neupřesnil, jakým způsobem by se bezletová zóna měla zavést a kým by měla být vymáhána. Uvedl, že Rusko v uplynulých pěti dnech provedlo 56 raketových úderů a vypálilo 113 řízených střel proti Ukrajině.

Rusko oznámilo, že ovládlo nebe nad celou Ukrajinou. Celkově zasáhlo už 1114 vojenských objektů, zničilo 314 tanků a dalších obrněnců, 57 raketometů, 121 děl, 31 radiouzlů a 274 kusů speciální automobilové techniky, uvedl dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Británie oznámila další sankce, nebude pouštět do přístavů ruské lodě

Británie oznámila další sankce vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Nebude pouštět do svých přístavů ruské lodě či lodě plující pod ruskou vlajkou a zmrazí aktiva dalším ruským bankám. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministry britské vlády.

Britský ministr dopravy Grant Shapps na twitteru oznámil, že požádal britské přístavy, aby nevpouštěly lodě plující pod ruskou vlajkou, registrované v Rusku či vlastněné nebo provozované Ruskem. "Vzhledem k Putinově akci na Ukrajině jsem dal jasně najevo, že tato plavidla nejsou vítána, příslušná legislativa bude následovat," napsal Shapps.

Další protiruské sankce včera oznámila v parlamentu ministryně zahraničí Liz Trussová. Dodala, že Británie a její západní spojenci budou muset kvůli těmto sankcím vydržet určité ekonomické potíže, které ale nejsou nic proti tomu, co zažívá ukrajinský lid.

Podle Trussové je cílem nových sankcí zcela odstřihnout Rusko od přístupu na britské kapitálové trhy. Přes 50 procent ruského obchodu se odehrává v dolarech či britských librách, takže to "zničí ruskou schopnost obchodovat se světem", uvedla Trussová.

Nové sankce se mají týkat mimo jiné tří ruských bank: Sovkombank, Otkritie FC Bank a státní rozvojové agentury VEB.RF.

Británie se podle Trussové ve spolupráci se svými spojenci chystá během několika dnů zmrazit aktiva všem ruským bankám.

Trussová také řekla, že Británie zvažuje i druhotné sankce, jejichž cílem by byly osoby profitující z mezer na trhu, způsobených už uvalenými protiruskými sankcemi. Sekundární sankce by přitom byly použity k potrestání subjektů ve třetích zemích, které usilují o obchodování s Ruskem. "Ano, zkoumáme to," potvrdila Trussová na příslušný dotaz v parlamentu.

Ministryně rovněž upozornila, že pokud bude v Británii zakázána ruskou vládou podporovaná zpravodajská televize RT, mohlo by to vést k obdobnému zákazu BBC a dalších stanic v Rusku. Británie přitom minulý týden RT obvinila z toho, že jde o nástroj kremelské desinformační kampaně. O případném zákazu má rozhodnout mediální regulátor.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner