​Společnost flydubai zahájila letecký provoz na lince Dubaj-Tel Aviv

​Společnost flydubai zahájila letecký provoz na lince Dubaj-Tel Aviv

27.11. - Aerolinka Spojených arabských emirátů flydubai včera zahájila pravidelné komerční lety na lince z Dubaje do Tel Avivu. Informovala o tom agentura Reuters. Přímé letecké spojení mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty umožnila dohoda o normalizaci vztahů, kterou spolu letos v září zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu.

Mezi finančními centry SAE a Izraele - Dubajem a Tel Avivem - bude flydubai provozovat dva lety denně. Letenky na ně bude díky codesharové dohodě prodávat také největší letecká společnost Spojených arabských emirátů, Emirates.

Nastartování spolupráce mezi Izraelem a SAE přichází ve chvíli, kdy se letecký průmysl kvůli pandemii covidu-19 nachází v krizi. Izrael, jehož hranice kvůli šíření nákazy zůstaly po většinu roku cizincům zavřené, se potýká s obřím propadem turismu. Občané Izraele a SAE nyní díky dohodě mohou vzájemně své země navštěvovat, aniž by museli žádat o vízum.

"Otevírá to obchod, ekonomiku, turismus a opravdu nový Blízký východ, je to setkání obou národů," uvedl včera izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když vítal letadlo z Dubaje na izraelském mezinárodním letišti Ben Guriona.

Izraelská aerolinka El Al v pondělí oznámila, že bude z Tel Avivu do Dubaje od 13. prosince provozovat 14 letů týdně. V prosinci plánují zahájit provoz na trati také menší dopravci Arkia a Israir.

El Al a emirátský dopravce Etihad Airways minulý týden podepsaly dohodu, že budou zkoumat možnosti hlubší spolupráce, například prostřednictvím codesharingu na lince Dubaj - Tel Aviv a také u dalších destinací. Etihad plánuje zahájit každodenní lety mezi hlavním městem SAE, Abú Zabí a izraelským Tel Avivem 28. března příštího roku.

Dohodu o normalizaci vztahů zástupci SAE a Bahrajnu podepsali v září v Bílém domě, a staly se tak po Egyptu a Jordánsku třetí a čtvrtou arabskou zemí, která má s Izraelem diplomatické vztahy. Klíčovou roli v uzavření dohod podle agentur sehrály sdílené obavy z Íránu. Později se na normalizaci vztahů s Izraelem pod záštitou USA dohodl také Súdán.

(čtk)

Foto: flydubai

spinner