​Soud potvrdil pokutu 180 tisíc korun od ÚOHS pro Řízení letového provozu

​Soud potvrdil pokutu 180 tisíc korun od ÚOHS pro Řízení letového provozu

9.7- Krajský soud v Brně potvrdil svým rozhodnutím pokutu 180 000 korun, kterou v roce 2020 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Řízení letového provozu (ŘLP) za chyby při zadávání několika veřejných zakázek. Vyplývá to z rozhodnutí soudu zveřejněného na jeho elektronické úřední desce.

Úřad se ve správním řízení zabýval čtyřmi zakázkami, které ŘLP zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění. ŘLP takto v roce 2017 zadalo vylepšení (upgrade) systému AisView 3 za pět milionů korun, úpravu chování systému TIS na základě uživatelských požadavků za 6,4 milionu korun, úpravu uživatelského rozhraní systému CMOS za 5,4 milionu korun a obnovu zobrazovací stěny za 9,6 milionu korun. Podle úřadu ale ani jedna ze zakázek nesplňovala zákonné podmínky pro takový postup.

ÚOHS nejprve ŘLP vyměřil pokutu 200 000 korun, na základě podaného rozkladu ale tehdejší předseda úřadu Petr Rafaj rozhodnutí zrušil a vrátil věc k opětovnému projednání. Ve svém druhém rozhodnutí úřad pokutu snížil na 180 000 a předseda v roce 2020 podaný rozklad zamítl. Řízení letového provozu tehdy muselo pokutu zaplatit.

Sankci se ŘLP bránilo podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně, ten ji ale nyní zamítl a rozhodnutí ÚOHS potvrdil. Společnost se tak může bránit ještě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

(čtk)

Ilustrační foto: ŘLP

spinner