​Skupina Smartwings, kam patří ČSA, loni přepravila 8,8 milionu lidí

​Skupina Smartwings, kam patří ČSA, loni přepravila 8,8 milionu lidí

4.2. - Skupina Smartwings Group, kam vedle mateřské Smartwings a.s. patří České aerolinie (ČSA), loni přepravila přes 8,8 milionu pasažérů, což je meziročně o 7,5 procenta více. Pravidelné linky Smartwings a.s. využily více než tři miliony cestujících, meziročně asi o pět procent více. Linkami ČSA letělo 2,7 milionu lidí, zhruba stejně jako v roce 2017. Další cestující cestovali chartery. Společnost o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Odhadované tržby skupiny by měly za loňský rok dosáhnout 30 miliard Kč.

Skupina Smartwings se stala majoritním vlastníkem ČSA v závěru loňského února. Do skupiny vedle tuzemských dopravců patří letecké firmy v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Celkem má skupina sedm firem.

Celkem letadla skupiny přepravila přes deset milionů cestujících, dalších 1,3 milionu pasažérů skupina přepravila na palubách svých letadel pro jiné dopravce. Skupina loni uskutečnila rekordních 72 405 letů.

Vedle pravidelných linek Smartwings nabízí charterové lety, kterými loni cestovalo přes 3,1 milionu lidí. Skupina loni navýšila počet svých základen o dvě na 14 v celkem osmi zemích.

Smartwings loni začaly s modernizací flotily, během roku do ní zařadily šest nových letounů Boeing 737 MAX 8, dalších 15 nových letadel tohoto typu převezmou letos. „To nám umožnilo otevření nových přímých leteckých spojení z Tel Avivu do Madridu a na ostrov Tenerife, z Prahy do Salalah v Ománu a z Vídně na Kapverdské ostrovy,“ uvedl generální ředitel a člen představenstva Smartwings Roman Vik. Flotila Smartwings Group nyní čítá 61 letadel.

Smartwings na trhu působí od roku 1997. Do loňského roku fungovala pod názvem Travel Service, na podzim se přejmenovala na Smartwings. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Předloni firma se svými dceřinými společnostmi, tehdy ještě bez ČSA, vykázala zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) 269 milionů Kč a konsolidované tržby přes 19 miliard Kč.

Smartwings Group patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost CEFC.

(čtk)

Foto: Smartwings

spinner